72. rocznica śmierci „Inki” i „Zagończyka”

Przypada dziś 72. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na grobach bohaterów podziemia niepodległościowego.

Zostanie odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni. Natomiast o godz. 20.00 będzie można obejrzeć spektakl pt. „Wyklęci 44.” Wystąpią aktorzy teatru Nie Teraz.

Dopiero po 70-ciu latach możemy w pełni oddać oddawać hołd bohaterom  – pokreślił Jan Hlebowicz, rzecznik IPN w Gdańsku.

– 28 sierpnia 1946 r. – tamtego dnia w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku – bohaterowie podziemia niepodległościowego „Inka” i „Zagończyk”, zostali wrzuceni obok siebie do bezimiennych dołów. Musiało minąć od tamtego czasu blisko 90 lat, kiedy to miejsce, w którym spoczęli, odnalazł na gdańskim cmentarzu garnizonowym zespół poszukiwawczy IPN, kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Musiały minąć kolejne 2 lata – mieliśmy wówczas okrągłą 70. rocznicę wykonania wyroku na bohaterach – kiedy odbył się ich państwowy pogrzeb – przypomniał Jan Hlebowicz.

Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. Została aresztowana w lipcu 1946 r. przez UB. Skazano ją na karę śmierci i zamordowano strzałem w głowę. Miała wtedy 17 lat. Tego samego dnia zginął podporucznik Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. Szczątki bohaterów zostały odnalezione przez IPN dopiero w 2014 r.

W 2016 r. w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe członków podziemia niepodległościowego – miały one charakter państwowy.

RIRM

drukuj