„Nasz Dziennik”: Martwe drzewa w Puszczy Białowieskiej coraz bardziej zagrażają ludziom

Martwe drzewa w Puszczy Białowieskiej coraz bardziej zagrażają ludziom – informuje „Nasz Dziennik”. Problemem jest nagromadzenie głównie obumarłych świerków zaatakowanych przez kornika drukarza.

Z ustaleń gazety wynika, że na obszarze trzech puszczańskich nadleśnictw martwe drzewa stanowią już 1/4 ogółu drzewostanu.

Lasy Państwowe wskazują, że takie drzewa będą się przewracać, co stanowi zagrożenie dla ludzi. Ponadto stanowią zagrożenie pożarowe.

Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z naszą redakcją wskazuje, że puszcza umiera w piorunującym tempie.

Powodem tego jest między innymi działalność pseudoekologów, którzy nie wiem, jaki mają interes w tym, aby ratować korniki, ponieważ oni twierdzą, że kornik też chce żyć, więc dajmy mu na tacy całe dobro, które znajduje się w puszczy. To przywiązywanie się do drzew, do sprzętu, który pracuje w lesie, by usunąć martwe lub porażone przez szkodniki drzewa, spowodowało to, że nasze czynności były ograniczone i utrudniane – podkreśla.

Zbigniew Kuszlewicz zwraca też uwagę, że ratowanie puszczy utrudniają przepisy, które zabraniają wycinki drzew powyżej stu lat bez względu na to czy są zdrowe czy martwe.

Resort środowiska i Lasy Państwowe uspokajają, że rozwój kornika „wyhamowuje”, ale jest to spowodowane tym, że zmniejsza się ilość drzew, gdzie może on żerować.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl