Rozmowy MGMiŻŚ ze związkami rybackimi ws. trudnej sytuacji rybaków
W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie trwa robocze spotkanie kierownictwa resortu ze związkami rybackimi. Rozmowy koncentrują się wokół trudnej sytuacji rybaków, która jest następstwem ograniczenia kwot połowowych wprowadzonych przez Komisję Europejską.
Strony mają podjąć próbę wypracowania założeń do wspólnej polityki w zakresie funkcjonowania branży. Nowy plan miałby wejść w życie od przyszłego roku – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
– Dla nas najważniejsze jest przede wszystkim ratowanie zasobów Morza Bałtyckiego, ale w taki sposób, żeby polskie rybołówstwo mogło funkcjonować, żeby zdolności połowowe, które posiadamy, zostały utrzymane, a miejsca pracy mogły dalej funkcjonować. Dlatego rozpoczynamy bardzo szeroką dyskusję na temat polskiego rybołówstwa, przede wszystkim w oparciu o środowisko, rybaków, jak również ministerstwo, które będzie realizowało tę politykę – wskazał.
Komisja Europejska wprowadziła w lipcu tego roku prawie całkowity zakaz połowów dorsza we wschodniej części Bałtyku. Według Brukseli uratuje to zasoby tego gatunku. Zakaz obejmuje wszystkie statki rybackie. Ma zastosowanie do tych obszarów Morza Bałtyckiego, gdzie występuje największa część stada.
KE chce wesprzeć rybaków, którzy całkowicie zrezygnują z połowu dorsza. Bruksela proponuje rekompensaty, ale zdaniem rybaków nie rozwiąże to problemu.
RIRM