fot. wikipedia.org

Rusza projekt zapewnienia opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom

Rusza pilotażowy projekt medyczny dotyczący zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom. To efekt polsko-amerykańskiego porozumienia podpisanego w listopadzie ubiegłego roku.

26 listopada 2018 roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego podpisały Memorandum of Understanding. Umowa dotyczy współpracy na rzecz zwiększenia pluralizmu, zapobiegania zbrodni ludobójstwa i prześladowaniom na Bliskim Wschodzie. Wynikiem tej współpracy jest pilotażowy projekt obejmujący wsparcie medyczne dla przesiedlonych Irakijczyków.

Projekt będzie realizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w partnerstwie z organizacją STEP-IN. Pomoc trafi do mieszkańców prowincji Erbil i Dohuk, w Irackim Kurdystanie. Wartość pomocy to 528 tys. dolarów. Projekt daje szansę na leczenie tysiącom uchodźców wewnętrznie przesiedlonym, także chrześcijanom – mówi pełnomocnik rządu ds. pomocy humanitarnej, minister Michał Woś.

– Skończyliśmy uzgadnianie podstawowych procedur. Podstawowa procedura wygląda w ten sposób, że Fundacja Solidarności Międzynarodowej, czyli fundacja kontrolowana przez polski rząd, jest operatorem środków po polskiej stronie. Do Fundacji Solidarności Międzynarodowej, z akceptacją osoby odpowiedzialnej za pomoc humanitarną, będą kierowane projekty, które mogą być realizowane na Bliskim Wschodzie, szczególnie w kierunku irackim, które służą wspieraniu zagrożonych mniejszości etnicznych i religijnych właśnie tam. W zdecydowanej większości są to chrześcijanie i jazydzi – podkreśla.

Memorandum of Understanding podpisane z Polską to pierwsze porozumienie tego typu zawarte przez USAID na poziomie rządowym. Jak zaznacza KPRM, to wyraz docenienia polskiego wkładu w pomoc humanitarną ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj