fot. st. chor. Rafał Mniedło/11DKPanc

Wzrośnie liczba polskich żołnierzy w Iraku 

W przyszłym roku wzrośnie liczba polskich żołnierzy w Iraku. Misja, która będzie miała charakter szkoleniowy, wpisuje się w postanowienia tegorocznego szczytu NATO w Brukseli. Obecnie polskie wojska specjalne szkolą irackie siły w ramach koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie.

Polacy nie biorą udziału w działaniach bojowych, a część żołnierzy stacjonuje w Jordanii i Kuwejcie.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, pozytywnie ocenia obecność polskich żołnierzy w Iraku.

– Warto o tym wiedzieć, warto to podkreślać, że nasi żołnierze w Afganistanie, którzy biorą udział w misjach szkoleniowych, ale także w innych państwach, są bardzo dobrze odbierani. Tę misję wykonywali wzorowo, przyczyniając się również do utrzymywania pokoju. (…) Stać nas na to. Musimy myśleć, że warto w takie wydarzenia zainwestować, żeby mieć w przyszłości pokój – mówił Michał Jach.

Polski Kontyngent Wojskowy może liczyć do 350 żołnierzy i pracowników stacjonujących w Iraku, Jordanii, Katarze, Kuwejcie i Bagdadzie. Przewiduje to postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy z końca czerwca 2018 r. Obecnie liczba żołnierzy w Iraku jest znacznie niższa. Rotacja ma się zacząć na przełomie grudnia i stycznia.

Polska od kilku lat wyrażała także zainteresowanie powrotem do misji ONZ, z których wycofała się w 2009 r. W związku z tym Andrzej Duda podpisał w siedzibie ONZ w Nowym Jorku deklarację o wzmocnieniu operacji pokojowych Narodów Zjednoczonych. 

RIRM

drukuj