BBN: Od 2019 r. podwyżki dla żołnierzy zawodowych

Od stycznia przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wyniesie 5530 zł brutto. To o 656 zł więcej niż obecnie. Kwotę oficjalnie potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent Andrzej Duda miał ogłosić podwyżki 15 sierpnia. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazał, że informację, o ile więcej zarobią funkcjonariusze szef państwa polskiego przedstawi przed wyborami samorządowymi w październiku.

Dziennik napisał też, że wojsko nie chce rozgłosu ws. podwyżek. Obawia się reakcji pozostałych służb mundurowych, które domagają się wyższych płac.

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, uważa, że idea podwyżek dla wojskowych jest słuszna. Wyższe płace muszą jednak być jednoznaczne z dobrą kondycją budżetu resortu, tak by nie ucierpiały inne wydatki na armię – dodał ekspert.

– Tendencja do wzrostu płac, jeśli idzie o żołnierzy zawodowych, jest słuszna. Oczekujemy od żołnierza przecież zaangażowania się aż do ryzyka utraty życia. Płaca jest jakąś formą docenienia, nie we wszystkich zawodach są aż takie wymagania. Natomiast to, co jest pewnym problemem, jeśli chodzi o wojsko, to kwestia, że płace są elementem budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Powstaje wobec tego pytanie, czy to się nie odbija na wydatkach, które są przeznaczone na modernizację sił zbrojnych – zaznaczył prof. Romuald Szeremietiew.

Wynagrodzenie żołnierzy zawodowych stanowi wielokrotność kwoty bazowej określonej w ustawie na dany rok. Od 2009 r. jest ona niezmienna i wynosi 1523,29 zł. W przyszłym roku kwota ta również się nie zmieni. Wzrośnie za to współczynnik bazowy. MON i prezydent Andrzej Duda ustalili, że wartość ta wyniesie 3,63. Obecnie to 3,20.

Ostatni wzrost uposażeń dla wojskowych miał miejsce w 2017 roku i wyniósł 380 zł.

RIRM

drukuj