fot. PAP/Waldemar Deska

Pielgrzymki na Jasną Górę przed świętem Matki Bożej Szkaplerznej

Kilka tysięcy pielgrzymów zmierza na Jasną Górę, by m.in. uczestniczyć w niedzielnych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze do częstochowskiego sanktuarium są m.in. piesze pielgrzymki z Poznania, Przemyśla i Piotrkowa Trybunalskiego.

Uczestnicy rozpoczętej we wtorek rano 148. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego dotrą na Jasną Górę w piątek. Dzień później do sanktuarium wejdą wierni wędrujący w 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce, której trasa liczy około 300 kilometrów, oraz 37. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce, przemierzającej w 12 dni ponad 380 km.

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, inauguruje wakacyjny „szczyt pielgrzymkowy” na Jasnej Górze. Co roku w ciągu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywa kilkadziesiąt tysięcy pątników.

W całym ubiegłym roku na Jasną Górę przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło łącznie ok. 122 tys. osób. Najwięcej przybywa ich do sanktuarium w sierpniu, kiedy obchodzone są najważniejsze uroczystości maryjne – 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej – wtedy też zaplanowano główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Lipcowe jasnogórskie obchody święta Matki Boskiej Szkaplerznej co roku gromadzą wielu wiernych, z których duża część przybywa na Jasną Górę pieszo. Oprócz dużych pielgrzymek z Poznania i Przemyśla, mniejsze nadchodzą m.in. z miejscowości ziemi częstochowskiej.

Historia święta sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów bł. Szymonowi Stockowi Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak swojej opieki – obiecując, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto to dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

Szkaplerz to długi prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.

Poznańska Piesza Pielgrzymka, której uczestnicy dotrą do Częstochowy w sobotę, prawdopodobnie sięga tradycją XVI w. Oficjalnie jej początek datuje się na 1921 r. Wówczas wierni z Archidiecezji Poznańskiej wyruszyli pieszo na Jasną Górę, by dziękować Matce Bożej za odzyskaną przez Polskę niepodległość. W tym roku pielgrzymi z Poznania są w drodze od 6 lipca, a pielgrzymi z Przemyśla od 4 lipca.

W przemyskiej pielgrzymce idzie ponad 1,3 tys. osób, natomiast z Poznania wyruszyło kilkaset osób; do których na trasie dołączają kolejne – w sumie na Jasną Górę z Archidiecezji Poznańskiej dotrze nawet ok. 2 tys. osób.

Wcześniej, w środę, na Jasną Górę dotrze inna piesza pielgrzymka, organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

W 2016 r. jasnogórski klasztor odwiedziło łącznie ok. 4,5 mln pielgrzymów i turystów.

PAP/RIRM

drukuj