fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Ks. abp W. Depo na Jasnej Górze: Fatima to nie jest czas przeszły. To jest wołanie o nawrócenie, o modlitwę i o pokutę

Fatima to nie jest czas przeszły. To jest teraz i tutaj – podkreślam – znak wołania Boga w sumieniach i serca ludzi, przez pośrednictwo Maryi. To jest wołanie o nawrócenie, o modlitwę i o pokutę: one muszą być zawsze ze sobą związane, bo one są trwałą potrzebą naszego ludzkiego i chrześcijańskiego życia – wskazał na Jasnej Górze metropolita częstochowski. Ks. abp Wacław Depo sprawował Mszę św. w rocznicę pierwszego z objawień fatimskich, a także nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II.

Przed pozostawionym na Jasnej Górze przez Jana Pawła II przestrzelonym pasem papieskiej sutanny modlili się przedstawiciele inicjatorów i uczestników zjazdu „Spotkania Młodych z Biblią”. Zjazd ten organizowany jest przez katolickie stowarzyszenie „Civitas Christiana” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

W homilii podczas Mszy św. dla przedstawicieli zjazdu ks. abp Wacław Depo mówił o potrzebie przechodzenia od odczytania Słowa Bożego do spotkania z Bogiem. Nawiązał do słów Chrystusa: „beze mnie nic uczynić nie możecie” wskazując, że „trzeba wsłuchiwać się w głosy ludzi, być blisko ludzi, lecz przede wszystkim wsłuchiwać się w słowo Boga, które jest zawsze żywe i skuteczne”.

Duchowny podkreślił, że św. Łukasz w swej ewangelii często opisuje Maryję jako zasłuchaną w Słowo Boże, „ale jednocześnie przez to jako kobietę mocną, o sercu słuchającym i pogrążonym w tajemnicy wsłuchiwania się w głos Boga i wypełniającym jego wolę”.

Metropolita częstochowski przypomniał również, że w jedną z poprzednich rocznic objawienia fatimskiego z 13 maja 1917 r. papież Benedykt XVI mówił, że Maryja wówczas „przybyła z Nieba, aby przypomnieć prawdy Ewangelii, stanowiącej źródło nadziei dla ludzkości oziębłej w miłości i pozbawionej nadziei na zbawienie”.

„Objawienia fatimskie to nie czas przeszły, ale to sygnał ostrzegawczy przed układaniem sobie życia człowieka i świata poza Bogiem, poza jego prawami. To sygnał ostrzegawczy przed naszą ludzką nieodpowiedzialnością, zarówno za losy osobiste, jak i losy rodzin i wspólnot. Jest to wprost sygnał związany z ostrzeżeniem samego Chrystusa, który mówi w kontekście wydarzeń dla nas po ludzku nieraz niezrozumiałych, chociażby tak, jak ostatnia pandemia koronawirusa” – mówił ksiądz arcybiskup.

„Fatima to nie jest czas przeszły. To jest teraz i tutaj – podkreślam – znak wołania Boga w sumieniach i serca ludzi, przez pośrednictwo Maryi. To jest wołanie o nawrócenie, o modlitwę i o pokutę: one muszą być zawsze ze sobą związane, bo one są trwałą potrzebą naszego ludzkiego i chrześcijańskiego życia” – akcentował ks. abp Wacław Depo.

„Objawienie Maryi w Fatimie, wzywające do czci Jej niepokalanego serca, wołające o pierwsze soboty miesiąca Jej poświęcone, o zjednoczenie z Chrystusem, poprzez pokutę i eucharystię, to zaproszenie do nas, by prosić o dar ustania pandemii, o dar pokoju dla świata, by powstrzymać zło i przemieniać sumienia według woli Boga” – akcentował metropolita częstochowski.

Ks. abp Wacław Depo zwrócił się do uczestników zjazdu podkreślając, że to przesłanie do nich ma bardzo aktualny wymiar.

„Nie sposób dzisiaj (…) nie odnieść się do rocznicy zamachu na życie papieża Jana Pawła II dlatego, kiedy w rocznicę swego bolesnego przeżycia pielgrzymował do Fatimy, 13 maja 1982 r. oddał świat niepokalanemu sercu Maryi, prosząc m.in.: od zadeptania prawdy o Bogu w sercu człowieka wybaw nas Panie, od ognia, głodu i wojny wybaw nas Panie” – zaznaczył.

„Ta modlitwa jest wciąż aktualna – prosimy również tutaj na kolanach (…) o ratunek dla świata, ale nie tylko ten związany z pandemią, ale o sumienie ludzi, o życie związane z bożymi przykazaniami. Tę modlitwę powtarzamy każdego dnia, aby nie dopuścić do takiego stylu myślenia, który życie układa poza Bogiem” – wezwał ks. abp Wacław Depo.

Jak dodał, orędzie z Fatimy wciąż czeka na osobiste, rodzinne, wspólnotowe i narodowe wypełnienie.

„Dlatego miał prawo wołać Jan Paweł II (…), również jako pielgrzym tamtego miejsca, zwłaszcza poprzez pośrednictwo błogosławionych dzieci fatimskich: Europo, świecie, buduj swoje ludzkie nadzieje na Bogu, na Bożej miłości. To samo wołanie powtarzamy dzisiaj do naszej ojczyzny i do naszych wspólnot” – zaapelował metropolita częstochowski.

Jako datę pierwszego „Spotkania Młodych z Biblią” 13 lat temu ustalono wspomnienie ocalenia życia Jana Pawła II, który był przekonany, że zawdzięcza je opiece Matki Bożej. W rok później papież złożył w Fatimie jako wotum pocisk z broni zamachowca, następnie został on umieszczony w koronie fatimskiej figury Matki Bożej. Przestrzelony pas papieskiej sutanny Jan Paweł II przekazał na Jasną Górę w 1983 r.; został on upubliczniony w 2004 r.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl