fot. TT/JasnaGoraNews

Jasna Góra: Kapituła Generalna Paulinów wybierze nowe władze zakonu

Przedstawiciele wszystkich prowincji działającego w 17 krajach zakonu paulinów spotkali się na Jasnej Górze, by wybrać nowe władze i omówić najważniejsze sprawy tego zgromadzenia. Kapituła Generalna Zakonu Paulinów zbiera się raz na sześć lat – podało biuro prasowe Jasnej Góry.

Paulini – znani m.in. jako gospodarze sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze – mają ponad 70 domów zakonnych. Najwięcej – przeszło 20 – w Polsce. Ponadto działają w Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji, Węgrzech, Łotwie, Białorusi i Ukrainie. Prowincje paulińskie są też w Australii i USA, a placówki misyjne w Kamerunie i RPA.

„Kapituła Generalna Zakonu Paulinów oprócz charakteru wyborczego ma przede wszystkim głęboki charakter religijny. Jest to też próba przemyślenia aktualnych zadań stojących przed Zakonem i jego dalszą obecnością w Kościele” – podało w niedzielę biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium.

Zwoływana co sześć lat Kapituła Generalna Zakonu Paulinów, której członkowie przybyli w niedzielę na Jasną Górę, to kolegialny organ będący najwyższą władzą w zakonie. W Częstochowie ponad 50 ojców kapitulnych wybierze najwyższego przełożonego, czyli generała zakonu paulinów. Od 2014 r. jest nim o. Arnold Chrapkowski. To 86. generał w historii tego powstałego w XIII wieku zakonu.

Członkami kapituły są m.in. wszyscy dotychczasowi generałowie zakonu, obecni prowincjałowie z USA, Australii i Niemiec oraz quasi-prowincjałowie z Węgier, Chorwacji i Słowacji, przeor Jasnej Góry i zakonnicy wyłonieni we wcześniejszych wyborach. Podczas obrad kapituła omówi realizację posługi paulinów w minionych sześciu latach oraz uchwali obowiązujące wszystkich członków zakonu wytyczne.

„Kapituła wyznacza pewne kierunki działania całego zakonu – działania ewangelizacyjnego i działania, które mają sprzyjać życiu klasztornemu. Mają także chronić, byśmy nic z tego, co zostało mam przekazane, nie utracili, ale potrafili to dostosować we właściwy sposób do współczesności” – powiedział o. Arnold Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Niedziela była dla członków kapituły tzw. dniem skupienia. Właściwe obrady rozpoczną się w poniedziałek od wyboru przewodniczącego i sekretarza kapituły. Spotkane potrwa do czasu wyboru nowego generała zakonu, w tajnym głosowaniu. Później kapituła wybierze skład nowej Kurii Generalnej, czyli zarząd zakonu, nazywany u paulinów Definitorium Generalnym, a także tzw. prokuratora generalnego przy Stolicy Apostolskiej oraz administratora generalnego zakonu.

Generał zakonu jest wybierany na sześć lat. Można sprawować tę funkcję ponownie, ale nie po raz trzeci z rzędu. Generał musi mieć powyżej 40 lat oraz 10 lat profesji zakonnej. Władza ojca generała rozciąga się na cały zakon – wszystkie prowincje, klasztory i zakonników. Miejscem stałego pobytu paulińskiego zwierzchnika jest główny klasztor zakonu – na Jasnej Górze w Częstochowie.

Kolejnym krokiem po wyborze władz zakonu będą – w ciągu kolejnych trzech miesięcy – nominacje nowych przeorów we wszystkich klasztorach paulinów w Polsce i na świecie – także na Jasnej Górze.

Zakon paulinów, czyli Braci Św. Pawła Pierwszego Pustelnika, powstał w XIII wieku na Węgrzech. Jego założycielem był bł. Euzebiusz – w tym roku obchodzona jest 750. rocznica jego śmierci. Zakon otrzymał ostateczną aprobatę w 1308 r. Wtedy paulini oficjalnie jako zakon zaczęli żyć według reguły św. Augustyna.

Wstępujący do zakonu pustelnicy obrali na patrona św. Pawła z Teb. Żył on na przełomie III i IV wieku w Egipcie. Według przekazów, dożył 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, mieszkając w skalnej grocie. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu paulinów. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl