fot. youtube

Od wakacyjnych wypraw w Bieszczady do Watykanu – Teresa Malecka wspomina św. Jana Pawła II

Zdaliśmy sobie kiedyś sprawę z mężem, że to była taka trzecia osoba w rodzinie – mówiła o św. Janie Pawle II prof. dr hab. Teresa Malecka, która należała do tworzonego przez ks. Karola Wojtyłę środowiska studenckiego, tak zwanej „Rodzinki”. W drugim odcinku cyklu „Poznaj Go” wykładowczyni krakowskiej Akademii Muzycznej wspominała wakacyjne wędrówki w Bieszczady, powyjazdowe fajfy oraz późniejsze odwiedziny u „Wujka” w Watykanie i Castel Gandolfo.

Karol Wojtyła jeszcze jako wikary krakowskiej parafii św. Floriana stworzył duszpasterstwo młodzieży.

– Wtedy ta grupa nazywała się albo „rodzinką” albo „paczką” – tłumaczyła Teresa Malecka, która dołączyła do duszpasterstwa za przykładem Marii Rybickiej, swojej siostry.

Księdza Karola Wojtyłę poznała na jednym z powyjazdowych fajfów organizowanych w mieszkaniu jej rodziców. Do środowiska dołączyła oficjalnie, kiedy w 1960 roku wzięła udział w wyprawie w Bieszczady.

Relacje, które zawiązały się w tym czasie, zaowocowały przyjaźniami oraz małżeństwami. Profesor Teresa Malecka w ten właśnie sposób poznała Piotra, swojego przyszłego męża.

– Pobraliśmy się 4 lipca 1964 roku w kaplicy Stefana Batorego w katedrze na Wawelu, bo wtedy kościołem „Wujka” była już katedra – wspominała prof. Malecka.

Dodała, że nie zastanawiali się nad tym, kto ma pobłogosławić ich małżeństwo.

– To było naturalne – tłumaczyła.

Zaszczyty i kolejne nominacje, które pojawiały się na kapłańskiej drodze Karola Wojtyły, niczego nie zmieniły.

– „Wujek pozostaje Wujkiem” powtarzał za każdym razem – powiedziała profesor.

16 października 1978 roku zmienił jedynie dzielącą ich odległość. Ten dzień stał się początkiem wielu spotkań w Watykanie i Castel Gandolfo.

Obchody 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II są okazją do przybliżenia postaci Papieża. To także okazja do przedstawienia Karola Wojtyły takim, jakim znali go jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl