fot. twitter.com/EpiskopatNews

42 lata temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Papieża

Dziś mija 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża. W tym roku ze szczególną uwagą i nadzieją patrzymy na pontyfikat Polaka.

16 października 1978 roku to pamiętna data, która zapisała się na kartach historii. Ksiądz kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. Był pierwszym Polakiem, a jednocześnie pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Na każdym kroku podkreślał pierwszeństwo Chrystusa w życiu człowieka.

– Kiedy oglądamy archiwalne nagrania pierwszego wystąpienia świętego Jana Pawła II chwilę po jego wyborze na Stolicę Piotrową, kiedy Papież ukazał się w loggi Bazyliki św. Piotra wobec szczelnie wypełnionego placu, to w tym archiwalnym nagraniu trzeba zwrócić uwagę na pewien szczegół. Ojciec Święty, wbrew przyjętej dotychczas praktyce, kiedy nowo wybrany papież pojawiał się tylko i błogosławił, nie mówiąc nic od siebie, Jan Paweł II przemówił do ludu i swoje przemówienie zaczął od słów „Sia lodato Gesù Cristo” – mówił ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Katolickiej KUL.

Co znaczy: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Wybór kardynała Karola Wojtyły był wielkim zaskoczeniem oraz przerażeniem dla władzy komunistycznej. Nikt nie przypuszczał, że papieżem może zostać Polak. W trakcie trwającego 27 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II odwiedził 135 krajów świata.

Z okazji rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, rozpoczynają się dziś dni z Papieżem Polakiem. 22 października o godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego – metropolity lwowskiego, z udziałem sióstr Elżbietanek. Dokonane zostanie wprowadzenie relikwii św. Elżbiety Węgierskiej i bł. Marii Luizy Merkert. W trakcie uroczystości przysięgę złożą kandydaci do Bractwa św. Jana Pawła II.

TV Trwam News

drukuj