fot. TT/Episkopat News

100 lat temu urodził się Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II

To dziś przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Uroczyste Msze św. sprawowane będą w całym kraju. O godz. 12.00 Eucharystia rozpoczęła się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Świątynia ta, to wotum wdzięczności za Papieża Polaka.

Choć minęło już ponad 15 lat od odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, pamięć o nim jest żywa, a jego nauczanie wciąż aktualne. To słowa, jakie wypowiedział w Kalwarii Zebrzydowskiej w 1979 roku.

– Jeśli mamy żyć tym Słowem, Bożym Słowem, trzeba nie ustawać w modlitwie. Może to być nawet modlitwa bez słów. Niech więc z tego miejsca, do wszystkich, którzy mnie słuchają tutaj albo gdziekolwiek, przemówi to proste i zasadnicze papieskie wezwanie do modlitwy. A jest to wezwanie najważniejsze – powiedział Jan Paweł II.

I to najważniejsze wezwanie – wezwanie do modlitwy – św. Jan Paweł II realizował w swoim życiu.

– Świętość u niego się uwidoczniła zwłaszcza w modlitwie. On każdego człowieka, który przychodził do niego omadlał. Omadlał wszystkie sprawy, kraje poszczególne. Słyszałem na własne uszy, jak mówił: „Najważniejszym zadaniem papieża jest modlitwa” – wspominał osobisty sekretarz Papieża Polaka ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– W ogóle nie przywiązywał ani do imienin, ani do urodzin żadnego znaczenia, na pewno się modlił – zaznaczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

Św. Jan Paweł II zostawił nam ogromny testament. Upamiętniając Papieża Polaka trwa akcja czytania jego tekstów, m.in. dzięki projektowi Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Do akcji dołączył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który przeczytał fragment książki „Pamięć i tożsamość”.

– Historia wszystkich narodów niesie w sobie wezwanie, by przejść w historie zbawienia – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Św. Jan Paweł II był także przyjacielem Rodziny Radia Maryja.

– Gdyby nie Jan Paweł II Radia by nie było – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.

– Dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju – te słowa Jan Paweł II skierował do Rodziny Radia Maryja podczas pielgrzymki do Rzymu w 1996 roku.

W Toruniu jako wotum wdzięczności za osobę i pontyfikat Papieża Polaka powstało Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. To w tej świątyni 100. rocznice urodzin Papieża uczci dziś Rodzina Radia Maryja. W obchody wpisuje się także 4. rocznica poświęcenia sanktuarium.

– Tu jest jego wyjątkowe miejsce dla Rodziny Radia Maryja, ten ogromny dar, że to on w sposób szczególny kochał Radio Maryja i wspiera na pewno teraz całą Rodzinę Radia Maryja już od Pana Boga tam w niebie – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. seniora Andrzeja Suskiego. Podczas uroczystości, do toruńskiego sanktuarium zostanie też wniesiona księga, w której są wypisane Msze św. sprawowane w kraju i za granicą w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Będzie to dziękczynienie i dar na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. Także od dzisiaj w sanktuarium codziennie w południe będzie sprawowana Msza św. za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o ustanie epidemii koronawirusa.

 

TV Trwam News

drukuj