Obchody VIII rocznicy śmierci Ojca Świętego bł. Jana Pawła II

W wielu miejscowościach w Polsce odbędą się dziś obchody 8. rocznicy odejścia do domu Ojca bł. Jana Pawła II.

W Warszawie obchody rozpoczną się o godz. 18 na placu Piłsudskiego pokazem filmów z udziałem ludzi, którzy znali Ojca św. Jana Pawła II.

O godz. 21 rozpocznie się uroczyste czuwanie, które zakończy wykonanie utworu „Cisza” o godz. 21.37.

Modlitewne czuwanie, Msza św. oraz koncert „Szukam Was” w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II to wydarzenia, które zaplanowano w Krakowie.

Tego dnia o godz. 17 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II sprawowana będzie Msza św. Po Eucharystii odbędzie się modlitewne zasłuchanie. Natomiast od godz. 19 do 21.37 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Koncert pt. „Szukam Was” w hołdzie Janowi Pawłowi II, rozpocznie się o godz. 19 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy ul. Augustiańskiej 7.

Śmierć bł. Ojca św. Jana Pawła II będą także wspominać mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. O godz. 18.30 sprzed katedry do Wzgórza Papieskiego wyruszy „Biały Marsz”. Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem bł. Papieża Jana Pawła II następnie w Kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski będzie sprawowana Eucharystia.

Dzisiejszy „Biały Marsz” w Gorzowie Wielkopolskim to jest wydarzenie organizowane od wielu lat. Uroczystości organizowane są każdego roku w rocznice śmierci Ojca św. Jana Pawła II. Ten marsz zawsze wyrusza z parafii katedralnej i udaje się do parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich gdzie Papież Jan Paweł II był z wizytą pasterską. W tym miejscu Ojciec św. odprawiał Eucharystie dla ludzi z naszej diecezji.  Tam zawsze ten marsz się kończy w tym szczególnym miejscu. (…) Chodzi o upamiętnienie tej wielkiej postaci, chodzi o to, żeby podtrzymywać pamięć o jego obecności w Gorzowie Wielkopolskim a także, żeby przypominać nieustannie przesłanie Jana Pawła II, przypominać jego nauczanie. (…) Ojciec Święty zwracają się do naszej diecezji mówił o konieczności dawania świadectwa wierze odwołując się do postaci pierwszych męczenników polskich i patronów naszej diecezji Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Ojciec św. mówił, że ich męczeństwo i śmierć za wiarę to jest dla nas ogromne zadanie, wyzwanie; żeby – może nie przez oddawanie życia – ale przez ogromne świadectwo nieustannie przyznawać się do Ewangelii – tłumaczy ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Za dar Papieża Polaka będą dziękować także mieszkańcy Wałbrzycha.

Uroczystości w Wałbrzychu odbywają się już od ośmiu lat dziś będą obchodzone już po raz dziewiąty. Zaczęły się zaraz po śmierci Papieża Jana Pawła II i co roku 2 kwietnia odbywały się na stadionie w Białym Kamieni, ale w tym roku ze względu na pogodę przenieśmy do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Św. na wałbrzyskim Podzamczu. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.30.  Będzie to program słowno-muzyczny, trzecia cześć „Tryptyku Rzymskiego” autorstwa Jana Pawła II w wykonaniu zespołu „Ludzie Jana Pawła II” z Wałbrzycha. O godz. 17 sprawowana będzie uroczysta Msza św. której przewodniczyć będzie ks. bp. Ignacy Dec, biskup świdnicki, w koncelebrze także będzie biskup pomocniczy ks. bp Adam Bałabuch – informuje ks. dziekan Krzysztof Moszumański.

Po Mszy św. odbędzie się dalsza część uroczystości m.in. program multimedialny, oraz modlitwa różańcowa. O godz. 21 odbędzie się Apel Jasnogórski ze słowem pasterskim ks. bp Ignacego Deca. Wspólna modlitwa zakończy się o godz. 21.37 czyli w godzinie odejścia do domu Ojca bł. Jana Pawła II.

„Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar życia i posługi naszego wielkiego rodaka”- akcentuje ks. Krzysztof Moszumański.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu zwłaszcza za to, że możemy go czcić, jako błogosławionego w tym roku będziemy modlić się o rychłą kanonizację Papieża Jana Pawła II. Te uroczystości maja dla nas ogromne znaczenie, one co roku gromadzą wiernych z całego Wałbrzycha. One integrują wiernych wokół osoby Ojca św. Jana Pawła II. (…) Tego dnia nie tylko wspominamy jego postać, ale chcemy jego nauczanie na nowo przyjmować i realizować; w naszej diecezji i w naszym mieście – akcentował ks. Krzysztof Muszyński.

W Toruniu uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II rozpoczną się Mszą św. o godz. 18.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po Mszy św. przejdziemy do pomnika Ojca św. Jana Pawła II przy Jordankach. O godz. 19.15 będzie miała miejsce modlitwa o kanonizację i złożenie kwiatów. W tym roku Duszpasterstwo Ludzi Pracy poprowadzi różaniec – powiedział ks. Józef Nowakowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

Podświetlony krzyż na Giewoncie, warty pamięci, koncerty i modlitwy dziękczynne – to główne punkty obchodów VIII rocznicy śmierci bł. Ojca św. Jana Pawła II, które zaplanowano 2 kwietnia na całym Podhalu.

Tradycyjnie dziś o godz. 21.37 grupa zakopiańczyków podświetli krzyż na Giewoncie.

Przy górnej stacji kolejki krzesełkowej na Górze Wdżar koło Kluszkowiec o godzinie 20.30 rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji dziękczynnej za beatyfikację Papieża Jana Pawła II i z prośbą o rychłą kanonizację.

Warta pamięci zapłonie również w Gorcach. Płomienie rozświetlą okolice o godz. 21.37.

RIRM

drukuj