fot. TT/EpiskopatNews

Dzień żałobny w Kościele greckokatolickim w intencji ofiar Rewolucji Godności na Ukrainie

„Chcemy ogarnąć modlitwą ofiary Niebiańskiej Sotni”  –   informuje ks. mitrat Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego. Podkreślił, że 20 lutego ks. abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski odprawi Liturgię Świętą i nabożeństwo żałobne (Panachydę) w Soborze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu za ofiary kijowskiego Majdanu.

„Najwięcej  osób zgromadzonych na Majdanie w Kijowie zginęło 20 lutego 2014 roku. Wśród ponad stu ofiar Rewolucji Godności, oprócz Ukraińców znaleźli się Białorusini, Gruzini i Ormianie” – zaznaczył ks. Stepan.

Dodał, że „20 lutego nie tylko w Przemyślu, ale również w całej archidiecezji tradycyjnie będą odbywały się modlitwy w cerkwiach za ofiary Rewolucji Godności na Ukrainie”.

Dzień Bohaterów Niebieskiej Sotni jest obchodzony co roku 20 lutego na podstawie dekretu prezydenta Ukrainy z 11 lutego 2015 r. „O uczczeniu czynu uczestników Rewolucji Godności i uwiecznienia pamięci Bohaterów Niebieskiej Sotni”.

Intencją prezydenta było uszanowanie męczeństwa wszystkich uczestników tzw. Rewolucji Godności, oraz uczczenie pamięci bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy zginęli w obronie wolności i godności Ukraińców.

Ks. BS/KEP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl