fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Ministrowie obrony NATO zaakceptowali pakiet pomocowy dla Ukrainy

 

Obradujący w Brukseli ministrowie obrony państw NATO zaakceptowali w środę kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Informację podał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Pakiet ma zostać ostatecznie przyjęty na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Ministrowie zaakceptowali kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zawiera on wszystkie aspekty naszego wsparcia. Ten pakiet zapewni pomoc i doradztwo – powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina z udziałem ministra obrony tego kraju Stepana Połtoraka.

Sekretarz generalny Sojuszu dodał, że pakiet zostanie ostatecznie zaaprobowany na szczycie NATO w Warszawie, który zaplanowano na 8-9 lipca 2016 roku.

Jens Stoltenberg powiedział, że celem NATO jest pomoc Ukrainie w ustanowieniu bardziej skutecznych i efektywnych struktur obronnych i bezpieczeństwa oraz we wzmocnieniu nad nimi cywilnej kontroli.

Do tej pory NATO pomagało Ukrainie przy pomocy doradców oraz funduszy powierniczych w takich obszarach jak dowodzenie, logistyka, cyberobrona i leczenie rannych żołnierzy.

– Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące takich obszarów jak przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym – powiedział sekretarz generalny NATO.

Jak zapowiedział Jens Stoltenberg, na szczycie NATO w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw członkowskich z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

– To spotkanie na szczeblu szefów państw i rządów jest wyraźną oznaką zaangażowania NATO w stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy – ocenił sekretarz generalny.

Jens Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że porozumienia mińskie to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie i powinno zostać wprowadzone w życie przez wszystkie strony konfliktu. Zapewnił o wsparciu dla ukraińskiej niepodległości i integralności terytorialnej.

– Sojusznicy nie uznali i nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. Będziemy nadal wzywać Rosję, by przestała destabilizować Ukrainę. Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy – powiedział Jens Stoltenberg.

PAP/RIRM

drukuj