Poroszenko: mamy pierwszą dobę realnego zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział podczas piątkowej wizyty w Australii, że w ciągu ostatnich 24 godzin po raz pierwszy od miesięcy nie zginął i nie został ranny żaden ukraiński żołnierz. To pierwsza doba, gdy zawieszenie broni jest realne – ocenił.

„Mam pozytywne informacje. Dzisiaj mija pierwsza od siedmiu miesięcy doba, podczas której mamy na Ukrainie prawdziwe zawieszenie broni” – powiedział Poroszenko. „Nie możecie sobie wyobrazić, jak to dla mnie ważne – po raz pierwszy nie dostaję wiadomości, że w nocy zginął lub został ranny ukraiński żołnierz” – dodał.

Zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami obowiązuje od wtorku rano. W kolejnych dniach rozejm był poważnie naruszany. W czwartek armia ukraińska poinformowała, że w ciągu doby trzech żołnierzy zostało zabitych, a ośmiu rannych. Od tego czasu jednak – jak wskazał Poroszenko – nie było ani zabitych, ani rannych. „Jednak wszystko nadal jest tak kruche” – zastrzegł ukraiński prezydent.

W środę przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Andrij Łysenko powiedział, że spadła liczba „prowokacyjnych ostrzałów” ze strony separatystów. Zapewnił, że siły rządowe wypełniają swoje zobowiązania „wzorcowo” i że nadal będą przestrzegały zawieszenia broni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl