O religijności w Hiszpanii

W Hiszpanii co dziesiąta osoba i zaledwie 4 proc. ludzi młodych w wieku 18-24 uczęszcza regularnie na Mszę św.,. Po raz pierwszy liczba ateistów, agnostyków i niewierzących jest wyższa niż katolików praktykujących, wynika z danych, które opublikował Ośrodek Badań Socjologicznych CIS.  

Jedynie 10 proc. społeczeństwa hiszpańskiego uczęszcza systematycznie na Mszę św.: 9 proc. w każdą niedzielę i święta, 1 proc. więcej niż raz w tygodniu. Nigdy lub prawie nigdy nie robi tego 43 procent. Do tej liczby należy jeszcze dodać 29 proc. tych, którzy uznają się za ateistów, agnostyków lub niewierzących. Wśród osób praktykujących 11 proc. to mężczyźni a 17 proc. kobiety. Zwraca uwagę fakt, że jedynie 4 proc. ludzi młodych w wieku 18-24 uczęszcza regularnie na Mszę świętą. W grupie od 25 do 64 roku życia robi to 8 procent. Dopiero powyżej 65 roku życia 27 proc. to osoby praktykujące systematycznie.

W ostatnich latach radykalnie zmiejszyła się liczba chrztów i pierwszych komunii. 80 proc. par bierze ślub cywilny, w Katalonii i w Kraju Basków liczba ta wynosi ok. 90 procent.

“Obecna sytuacja jeszcze się pogorszy, ponieważ prawie 50 proc. osób 18-24 nie uważa się za wierzących” – podkreśla Josep Mañé.

Najbardziej religijne są takie regiony jak Kastylia i Leon, Kastylia La Mancha, Galicja i Andaluzja. Najmniej Katalonia i Kraj Basków.

Zdaniem ekspertów ten spadek religijności jest wynikiem dechrystinizacji, która rozpoczęła się pod koniec lat 60-tych. Aby zrozumieć aktualne przemiany należy wziąć pod uwagę znaczenie religijności ludowej, imigrancji i emigracji oraz historię społeczno-religijną Hiszpanii w ostatnich dziesięcioleciach.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl