fot. flickr.com

Hiszpania: Spadła liczba osób, które część kwoty podatkowej przeznaczyły na cele Kościoła. Ogólna kwota wzrosła jednak o blisko 3 procent

Po raz pierwszy od 2007 r. spadła liczba osób, które część kwoty podatkowej przeznaczyły na cele Kościoła. Jednak ogólna kwota wzrosła o blisko 3 procent, podał Episkopat Hiszpanii.

W 2016 r. liczba Hiszpanów, którzy przeznaczyli część kwoty podatkowej na Kościół spadła o 5,5 proc., czyli o blisko pół miliona podatników. 8,5 miliona osób wsparło Kościół, który otrzymał ponad 256 mln euro na swoją działalność, o siedem milionów więcej niż rok wcześniej (wzrost o 2,83 proc.). Jest to najwyższa kwota od 2007 r., kiedy wprowadzono aktualny system finansowania Kościoła w Hiszpanii.

Fernando Giménez z Episkopatu Hiszpanii uważa, że spadek liczby podatników jest wynikiem wprowadzenia możliwości telematycznego składania deklaracji podatkowej, w której nie było łatwo znaleźć okienka „Kościół”. Potwierdza to fakt, że tak samo spadła liczba podatników, którzy część kwoty przeznaczyli na cele społeczne. Z drugiej strony “musimy wiedzieć co robimy źle, aby się poprawić. Ponadto musimy dołożyć więcej starań, aby lepiej ukazać działalność Kościoła oraz wyjaśnić podatnikowi, że odpisując część kwoty na cele kościelne nie płaci przez to przez więcej podatku”, podkreślił Fernando Giménez.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj