Par Enrique Dans, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2738754

Walentynki w Madrycie

W Madrycie relikwie św. Walentego znajdują się w dwóch kościołach. Pary zakochanych czy narzeczonych udają się przede wszystkim do kościoła św. Antoniego w centrum miasta. Z powodu pandemii wiele par musiało opóźnić swój ślub lub ograniczyć liczbę gości do zaledwie kilku osób.

Większość ekspertów uważa, że św. Walenty, patron zakochanych, był biskupem Terni (dawna Interamna). Wbrew zakazowi cesarza potajemnie udzielał ślubu żołnierzom. Kiedy sprawa wyszła na jaw, został wysłany do Rzymu i tam zginął śmiercią męczeńską 14 lutego 269 roku. Papież Gelazy I ustanowił jego święto pod koniec V w.

Relikwie św. Walentego trafiły do Madrytu pod koniec XVIII w. Był to dar papieża Piusa VII dla króla Karola IV. Relikwie zostały umieszczone w kościele św. Antoniego (San Antón). Od 1984 r. każdego14 lutego wystawiane są do kultu publicznego. Pary zakochanych umieszczają na stojącej obok kracie wstążki ze swoimi imionami prosząc św. Walentego o opiekę. Takich wstążek rok temu było ponad 5 tys.

Relikwie patrona zakochanych znajdują się również w parafii św. Walentego i św. Kazimierza, która leży w madryckiej dzielnicy Vicálvaro.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj