fot. flickr.com

Hiszpańscy biskupi obradowali na sesji plenarnej

Ochrona nieletnich, modyfikacja statutów Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz plan formacji w seminariach diecezjalnych – to niektóre z tematów obrad wiosennej sesji plenarnej hiszpańskich biskupów. Na konferencji prasowej dziennikarze pytali również o kwestię legalizacji eutanazji, która pojawiła się na scenie politycznej.

Episkopat Hiszpanii jest pierwszym na świecie, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o pozwolenie na promulgowanie dekretu dla całego hiszpańskiego Kościoła o postępowaniu w przypadku seksualnego wykorzystania nieletnich – podkreślił bp Luis Argüello, rzecznik Episkopatu. Ponadto Episkopat opracuje specjalne Dyrektorium, które zawierałoby dokładne zasady ochrony nieletnich oraz towarzyszenie ofiarom. W 52-letniej historii Konferencji Episkopatu byłby to szósty dekret generalny.

Podczas obrad biskupi przyjęli modyfikację Statutów Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz Plan Formacji w hiszpańskich seminariach w oparciu o nową Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis. Zakłada on m. in. przygotowanie wychowawców seminaryjnych, restrukturyzację hiszpańskich seminariów oraz formację stałą duchowieństwa.

Księża biskupi wyrazili również swój sprzeciw wobec fałszywych wiadomości, jakie ukazały się w mediach na temat działalności Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego (COF Regina Familiae) w Alcalá de Henares oraz zakłócenia Mszy św. w miejscowej katedrze przez działaczy LGBT.

„Niepokoi nas ponowne manipulowanie prawdą i celowa dezinformacja, która prowokuje >>nienawiść<<, jakiej niby chce się uniknąć lub zadenuncjować” – czytamy w komunikacie.

Zapytany o możliwość legalizacji eutanazji, o której mówią niektóre partie polityczne, ks. bp Luis Argüello podkreślił, że Kościół opowiada się za życiem. To właśnie prawo do życia powinno stać się punktem wyjścia w dyskusjach o aborcji, eutanazji czy śmierci tysięcy imigrantów na Morzy Śródziemnym.

Biskupi zapoznali się z działalnością poszczególnych komisji oraz dokonali niezbędnych nominacji.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj