fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Z. Ziobro: Armia Krajowa to symbol wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji

Armia Krajowa była najlepiej zorganizowaną podziemną armią w okupowanej Europie; to symbol wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w niedzielę, w 79. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

„14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Była największą i najlepiej zorganizowaną podziemną armią w okupowanej Europie. AK to symbol wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji” – napisał Zbigniew Ziobro na Twitterze.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

PAP

drukuj