fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1582026700648349696/photo/1

Na Jasnej Górze odbyła się konferencja zorganizowana z okazji 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego

Na Jasnej Górze dobiegła końca dwudniowa konferencja naukowo-pastoralna, zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego – nabożeństwa, które każdego dnia o stałej porze gromadzi wiernych na wspólnej modlitwie. 

Na dźwięk Apelu Jasnogórskiego zginają się kolana, serce otwiera się do modlitwy, a wzrok kieruje się ku Jej obliczu – Maryi, Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej.

Apel Jasnogórski to szczególne nabożeństwo, które każdego dnia o tej samej porze gromadzi Polaków z całego kraju i spoza jego granic na wspólnej modlitwie.

– Apel dla mnie – chciałam go bardzo prowadzić i to się stało u nas w parafii – to jest to, że jestem przy Maryi, pamiętam i czuwam, żeby to przekazać młodym ludziom i czuję się bardzo spełniona, że tych młodych ludzi modli się u nas coraz więcej, chcą śpiewać i naprawdę czuwają, trwają przy Maryi –  mówi Anna Iwaszkiewicz z Sanktuarium św. Józefa na Kole w Warszawie.

– Jest to fenomen do którego ludzie przyzwyczajeni są nie tylko poprzez formę pobożności, ale także poprzez pewną tradycję. To jest ogromne dziedzictwo – zauważa prof. Monika Przybysz, która uczestniczyła w konferencji poświęconej 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego.

Modlitwa ta jest bardzo mocno związana z Jasną Górą.

– 8 grudnia 1953 roku, w czasie uwięzienia ks. Prymasa Wyszyńskiego przez władze komunistyczne, rozpoczęła się modlitwa codzienna o 21.00 na Jasnej Górze w intencji ks. Prymasa i Kościoła w Polsce – przypomina dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, o. dr Grzegorz Prus.  

Modlitwa, która – jak akcentuje o. dr Grzegorz Prus – trwa po dziś dzień i dociera do coraz szerszego grona, m.in. dzięki transmisji realizowanej przez Radio Maryja i TV Trwam – zwraca uwagę przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

– Dzięki temu dociera do milionów osób i tworzy szczególną wspólnotę – osób miłujących Maryję, Kościół, Polskę, osób, które na koniec dnia w Apelu zawierzają siebie Maryi, przepraszając za swoje słabości, prosząc Maryję, aby wyprosiła im łaskę podążania za Jezusem – podkreśla o. Samuel Pacholski. 

Poprzez transmisję m.in. Apelu Jasnogórskiego na antenie TV Trwam możemy jeszcze bardziej formować i ewangelizować – zaznacza o. Grzegorz Moj CSsR.

– Myślę, że w tym wymiarze pomaga nam, w tej komunikacji, w tym stanięciu przed Bogiem, przed Matką Najświętszą Radio Maryja i TV Trwam, które – jak tylko pojawiły się te możliwości – transmitują Apel Jasnogórski na swojej antenie, także Msze św. z Jasnej Góry. To ten szczególny rys naszych mediów, które odpowiadają w ten sposób na potrzebę formacji, edukacji, na to trwanie w wierze, miłości, na tą odpowiedź w codzienności naszego życia – wskazuje o. Grzegorz Moj CSsR.   

Transmisja Apelu Jasnogórskiego na antenie Radia Maryja i TV Trwam odbywa się każdego dnia o godz. 21.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl