Ks. abp Depo: musimy bronić nie tylko wiary, ale także rozumu

Na Jasne Górze zakończyła się uroczysta Msza św. towarzysząca tegorocznym obchodom Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. „Ona bezgranicznie ufa i zawierza Bogu aż po szczyt Golgoty i zesłanie Ducha Świętego” – mówił do pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach ks. abp Wacław Depo, stawiając Maryję jako wzór niezachwianej wiary.

Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele, toteż na Jasnej Górze pojawiło się tysiące pielgrzymów z całego kraju.

Nawiązując do Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 15, 20-26), ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że Wniebowzięcie Matki Bożej umacnia naszą nadzieję na zmartwychwstanie.

W drugim czytaniu św. Paweł, który jest autentycznym świadkiem zmartwychwstałego Chrystusa, umacnia naszą nadzieję w zmartwychwstanie wszystkich należących przez wiarę do Chrystusa. Maryja jest pierwszą z tych osób, które do Niego należą. On jest pierwszym pośród umarłych – zmartwychwstałym, a ona jest pierwszą z odkupionych. Cielesne wniebowzięcie Maryi, będąc szczególnym uczestnictwem w zmartwychwstaniu jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan, wskazuje wyraźnie na naszą nadzieję zmartwychwstania – tłumaczył ks. abp Wacław Depo.

Zwracając uwagę na biblijne spotkanie w Ain Karem (Łk 1, 39-56), metropolita częstochowski wskazywał na służbę Matki Chrystusa oraz wiarę, wobec której swój zachwyt wyraziła sama Elżbieta.

Dzisiejsza Ewangelia pozwala nam uczestniczyć w spotkaniu dwóch matek – Elżbiety i Maryi. Inicjatywa należy do Maryi. Ona nie tylko nie zatrzymuje tajemnicy i radości Bożego macierzyństwa wyłącznie dla siebie, ale idzie z pośpiechem, aby służyć z całą pokorą wobec podeszłej w wieku krewnej Elżbiety. Ta z kolei chwali wiarę Maryi wobec planów Boga i jej zawierzenie słowom Bożym. Ona bezgranicznie ufa i zawierza aż po szczyt Golgoty i zesłanie Ducha Świętego – mówił ks. abp Wacław Depo.

W dalszej części homilii przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP powoływał się na słowa wielkich postaci polskiego Kościoła. O silnej więzi łączącej Maryję z narodem polskim mówił – jak zauważył ks. abp Wacław Depo – św. Zygmunt Szczęsny Feliński: „Jestem pewien, że gdyby cześć Maryi osłabła w polskim narodzie, byłoby to dla Polski ciosem śmiertelnym, podcięciem korzeni życia duchowego”.

Nawiązując do słów Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolita częstochowski podkreślał, że nie można rozdzielać spraw Kościoła i narodu.

Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński mówił 3 września 1970 r.: „Myślenie, które nas zobowiązuje w Polsce ochrzczonej, nie pozwala nam na rozdzielanie spraw Kościoła i narodu – jak gdyby życie narodu nic nas nie obchodziło. Wiara każe nam widzieć w wielu zdarzeniach historycznych naszego narodu interwencję Bożą. Taką interwencję Bożą niewątpliwie widzieliśmy w roku 1920” – mówił ks. abp Wacław Depo, po czym zacytował św. p. prymasa Józefa Glempa.

„Dziś chrześcijanin musi bronić nie tylko wiary, ale także rozumu. Zwolennicy nowej ideologii zwalczają bowiem także rozum u myślących logicznie i odpowiedzialnie”. Ten głos – jakże aktualny – współbrzmi ze stanowiskiem biskupów polskich wyrażonym przez przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie obrony życia ludzkiego. (…) Nam nie grozi – demagogicznie rzecz ujmując – państwo wyznaniowe, ale – jak mówił św. Jan Paweł II – zagraża nam kłamstwo udające prawdę i grzech udający dobro – dodał metropolita częstochowski.

W polskiej tradycji Święto Wniebowzięcia znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 r.

Homilia ks. abp Wacława Depo – kliknij

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl