28 lutego rozpoczną się obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O obchodach tego wydarzenia mówiono w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Ich początek zaplanowano na 28 lutego.
Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki we współpracy z Archidiecezją Warszawską i Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki inicjuje program upamiętnienia kapłana, jego świadectwa i ponadczasowego przesłania. „Chodzi o to, żeby współczesnemu młodemu pokoleniu pokazać aktualność tej postaci” – mówił podczas konferencji metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz.
– Aktualność tej postaci jest przede wszystkim w tym, że rzeczywiście jako ksiądz posłany do duszpasterstwa pielęgniarek i robotników, wtedy głęboko gnębionych i prześladowanych w swojej godności pracy, potrafił być człowiekiem, który pokazywał piękno wiary katolickiej – wskazał ks. kard. Kazimierz Nycz.
A także wynikający z tej wiary system wartości oraz norm moralnych, skoncentrowanych wokół dekalogu i Ewangelii. Obchody rozpoczną się 28 lutego, w rocznicę pierwszej Mszy św. za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Jerzego. Potrwają do 3 listopada, czyli do rocznicy pogrzebu błogosławionego. „Uroczystości będą skoncentrowane na naszej przemianie duchowej” – podkreślił ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
– Zapraszamy do wysiłku duchowego, czyli modlitwy za przyczyną bł. ks. Jerzego o przemianę serca. (…) Zachęcamy także do rozważania fragmentów wypowiedzi, homilii ks. Jerzego Popiełuszki. Od przyszłego tygodnia są przygotowane teksty na 37 tygodni, aby – można powiedzieć – przejść z ks. Jerzym ostatnie miesiące jego życia. 37 tygodni, dlatego że ks. Jerzy żył 37 lat – powiedział ks. dr Marcin Brzeziński.
Na stronie internetowej www.40rocznica.popieluszko.net.pl można znaleźć informacje o wydarzeniach rocznicowych, które będą organizowane w Polsce i za granicą, przy zaangażowaniu licznych instytucji naukowych, kulturalnych, edukacyjnych i samorządowych.
TV Trwam News