fot. pixabay.com

Zmiany w prowadzeniu rolniczego handlu detalicznego

W minionym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy, w myśl której rolnicy będą mogli jeszcze łatwiej prowadzić handel detaliczny. Projektowane przepisy m.in. podnoszą z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów zwolnioną od podatku dochodowego w ramach handlu detalicznego.

Efektem wprowadzonych zmian ma być możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące rolniczy handel detaliczny do sklepów, restauracji czy stołówek na terytorium całego kraju.

Obecnie taka sprzedaż ograniczona jest do województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności.

Kolejna zmiana polega na ograniczeniu biurokracji – zaakcentował wiceszef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Jerzy Małecki.

– W obecnie działającej ustawie jest zapis o tym, że trzeba dokumentować sprzedaż konsumentom oraz do zakładów. W tej chwili dokumentację ograniczamy tylko do sprzedaży do zakładów. Mam nadzieję, iż te zmiany spotkają się z dużą akceptacją i w miarę szybko wejdą do polskiego prawa – powiedział Jerzy Małecki.

Rolniczy handel detaliczny funkcjonuje w Polsce od 2017 r. Podstawowym warunkiem prowadzenia działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl