fot. TVP Info

K. Jurgiel: Będziemy się domagać równego traktowania polskich rolników w ramach WPR

Polska oczekuje, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej polscy rolnicy nie będą dyskryminowani – deklarował w czwartek w TVP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Mówił też, że dzięki przyjętej przez parlament specjalnej ustawie będzie możliwa skuteczniejsza walka z ASF.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel był w czwartek gościem „Wiadomości” TVP.

„Nam zależy na tym, żeby stosować traktat z Lizbony, żeby nie było dyskryminacji polskich rolników, polski rolnik nie może mieć gorszych warunków funkcjonowania, niż rolnik innych państw” – deklarował pytany, czego Polska oczekuje po Wspólnej Polityce Rolnej w nowej perspektywie budżetowej UE.

„Traktat z Lizbony stanowi, że nie może być dyskryminacji ze względu na położenie, mówimy o tym wszystkim państwom w Europie, żeby następowało zrównanie warunków konkurencji na jednolitym europejskim rynku” – dodał.

Mówił, że Polska ma już w sprawie podejścia do WPR poparcie części państw, a w najbliższym czasie będzie dążyć do przyjęcia wspólnego stanowiska prze Grupę Wyszehradzką.

Krzysztof Jurgiel wyraził też nadzieję, że w lutym rząd przyjmie „Pakt dla wsi”, a potem także ustawę o gospodarstwie rolnym, która będzie swoistą „konstytucją rolniczą”.

Mówiąc o ASF przyznał, że dzięki przyjętej przez Sejm i zaakceptowanej w czwartek przez Senat specjalnej ustawie będzie możliwa bardziej skuteczna walka z afrykańskim pomorem świń.

Zauważył, że m.in. będzie budowana specjalna zapora na granicy z Ukrainą i Białorusią, „ponieważ tam afrykański pomór świń praktycznie nie jest zwalczany”.

„Ta zapora ma kosztować ok. 150 mln złotych” – poinformował.

Minister rolnictwa przyznał też, że pewnym problemem jest to, że „najprawdopodobniej z Ukrainy robotnicy przywożą żywność zarażoną ASF”.

Według Krzysztofa Jurgiela jednym z celów rządu jest też wyrównanie poziomu życia między miastem a wsią do 2030 roku.

PAP/RIRM

drukuj