fot. /twitter.com/nowogardonline

Rząd apeluje do rolników o składanie wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą

Rząd, po oszacowaniu strat po suszy, uruchomi pomoc finansową i materialną dla polskiej wsi – zapewniło kierownictwo ministerstwa rolnictwa.

Klęską suszy jest już dotkniętych około 2 tys. 300 gmin w kraju. Straty szacuje obecnie zaledwie 206 komisji powołanych przez wojewodów – to niespełna 10 proc., przez co opóźnia się wypłatę środków – wskazywali przedstawiciele resortu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zaapelował do samorządowców i gospodarzy dotkniętych suszą o składanie odpowiednich wniosków, które umożliwią szybszą pomoc.

– Drodzy rolnicy, uprzejmie prosimy was, abyście zgłaszali się jak najszybciej do swoich samorządów, wójtów czy burmistrzów, ale także prezydentów miast, gdzie na ich obszarach również są grunty uprawne, z wnioskiem o oszacowanie strat. Na podstawie waszych próśb samorządowcy będą zwracali się do wojewodów o powołanie komisji szacujących straty. (…) Na podstawie tych szacunków do wszystkich rolników dotkniętych tym negatywnym zjawiskiem atmosferycznym będzie skierowana konkretna pomoc. To zapowiedział premier Mateusz Morawiecki oraz minister (Jan Krzysztof) Ardanowski. Wszystkie instrumenty będą uruchamiane – mówił Rafał Romanowski.

Ostanie tak dotkliwe susze w Polsce odnotowano w 2006 i 2015 roku. W tym roku negatywny klimatyczny bilans wodny rozpoczął się już na początku czerwca. W porównaniu do poprzednich lat temperatury są dużo wyższe.

RIRM

drukuj