fot. facebook.pl/robertwinnickipubliczny

PO złoży w Sejmie swój projekt noweli ustawy o IPN? R. Winnicki: To sabotaż polityczny Platformy

Politycy Platformy Obywatelskiej mają złożyć dziś w Sejmie własny projekt nowelizacji ustawy o IPN. Przewodniczący partii Grzegorz Schetyna powiedział, że celem projektu będą zmiany w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej. Jak podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Robert Winnicki, to byłby sabotaż polityczny PO.

Dziś rano ws. złożenia przez PO projektu noweli ustawy o IPN wypowiedział się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Można o tym przeczytać [tutaj].

Ustawę, która ma bronić dobrego imienia Polski i Polaków krytykuje też Izrael. Rząd w Tel-Awiwie twierdzi, że przepisy ograniczają wolność słowa. Nowela spowodowała napięcie w relacjach między Polską i Izraelem.

Władze Polski i część partii opozycyjnych bronią przepisów na arenie międzynarodowej. Nie pomaga im w tym jednak Platforma Obywatelska.

Poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, uważa, że składanie w tym momencie noweli ustawy o IPN przez Platformę to wręcz sabotaż.

To zderzenie z interesami Izraela związane jest również z roszczeniami majątkowymi wobec Polski, jakie obecnie się toczą. To jest prawdziwy kontekst tych zdarzeń. Obecnie składanie noweli, która tak naprawdę wycofuje Polskę z aktywnej obrony naszej polityki historycznej, jest zupełnie nietrafione. To jest sabotaż polityczny, który uprawia Platforma Obywatelska – zaznacza Robert Winnicki.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy 6 lutego oraz w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

RIRM

drukuj