fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: IPN podarował kuratorium oświaty pierwszą partię książek dla uchodźców z Ukrainy o historii Polski

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie przekazał dzisiaj Małopolskiemu Kuratorium Oświaty pierwszą pulę książek dotyczących historii Polski w języku ukraińskim. Zgodnie z zapowiedziami książki trafią do małopolskich szkół, w których uczą się uchodźcy.

Jak poinformował podczas briefingu doktor Michał Wenklar, zastępca dyrektora oddziału IPN w Krakowie, wśród publikacji przekazanych we współpracy z resortem edukacji i nauki są dwie pozycje w języku ukraińskim stanowiące podstawę do nauki historii Polski.

„Zależy nam na tym, żeby pomóc uczniom w poznaniu historii i kultury kraju, który udzielił im schronienia i być może na jakiś czas stanie się dla nich domem” – podkreślił przedstawiciel IPN.

Pierwszą z przekazanych kuratorium publikacji – wskazał Michał Wenklar – jest „Przewodnik po historii Polski”.  Książka została przygotowana już w 2016 roku w kilku wersjach językowych, w tym ukraińskiej, specjalnie z myślą o czytelnikach zagranicznych, którzy po raz pierwszy spotykają się z polską historią. Krakowski IPN przekazał kuratorium 500 egzemplarzy.

„To jest krótka książeczka, która zawiera najważniejsze informacje o historii Polski od chrztu w 966 roku do czasów współczesnych, zarówno wejścia Polski do NATO, jak i Unii Europejskiej” – wyjaśnił Michał Wenklar.

Jak mówił historyk, druga publikacja – „Polska – zarys dziejów” jest już „poważniejszym podręcznikiem, szerszą pracą zbiorową ukazującą zarys, syntezę historii Polski, przeznaczoną dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i klas szkół średnich”.

„Bogato ilustrowana, napisana przystępnym językiem, już specjalnie opracowana z myślą o ukraińskich czytelnikach. Książka na etapie wydawniczym była recenzowana przez ukraińskiego historyka i w szczególny sposób porusza wspólne momenty polsko-ukraińskiej historii” – zapowiedział przedstawiciel IPN.

Według niego na razie do małopolskich szkół trafi kilkadziesiąt egzemplarzy pozycji. IPN szykuje szerszą akcję z nią związaną na początek roku szkolnego we wrześniu. Wtedy do polskich szkół zostanie przekazany większy dodruk tej książki.

Małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, podkreśliła podczas briefingu, że dzięki przekazanym publikacjom „możemy do uczniów ukraińskich przyjść z bardzo poważnym przekazem historycznym”.

„Ogromnie się cieszę, że książka dotycząca historii Polski, która będzie im przekazana, była już konsultowana z ukraińskimi naukowcami. To jest dla mnie szalenie ważne, bo od razu mówi to nam, że jest współpraca nawet na etapie uzgadniania przekazywanych treści młodym ludziom” – wskazała Barbara Nowak.

Kurator, mówiąc o przyjęciu ukraińskich dzieci do polskich szkół po rozpoczęciu wojny w tym kraju, oceniła, że najlepszą formą „łagodnego wejścia w społeczeństwo” okazały się oddziały przygotowawcze organizowane w szkołach.

„Najlepszą, sprawdzoną i dobrze funkcjonującą metodą są oddziały przygotowawcze, gdzie młodzi Ukraińcy intensywnie uczą się języka polskiego. Mają zagwarantowane sześć godzin, a można to zwiększyć nawet do 20 godzin” – wyjaśniła kurator, Barbara Nowak.

Jedną z placówek w Krakowie, która prowadzi cztery oddziały przygotowawcze, do których uczęszcza blisko 70 ukraińskich uczniów, jest Szkoła Podstawowa nr 55. Dyrektor placówki, Janusz Świerczek, poinformował, że była ona już przygotowana do nowej sytuacji, bo z początkiem obecnego roku szkolnego uruchomiła pierwsze oddziały przygotowawcze.

„To doświadczenie bardzo nam pomogło w sytuacji, która nastała w lutym. Korzystając ze swojego doświadczenia, rozszerzyliśmy działalność do czterech oddziałów, żeby przyjąć dzieci, które uciekły z Ukrainy w wyniku wojny” – mówił Janusz Świerczek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl