Zaduszki Chłopskie

Dziś w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Nabrożu odbyły się Zaduszki Chłopskie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Marian Rojek. Uroczystość transmitowało Radio Maryja.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Marian Rojek – pasterz kościoła zamojsko-lubaczowskiego. Ks. bp powiedział, że każdy kto związany jest przez swoje rolnicze powołanie z tajemnicą jaką kryje w sobie ziemia staje w większej pokorze wobec śmierci. Wyjaśnił, że grób nie jest czymś ostatnim dla człowieka. Przypomniał też jakie jest Boże pragnienie względem każdego z nas.

Gdy będziemy częściej zaglądać na cmentarze i modlić się przy mogiłach naszych zmarłych warto pamiętać o tym, że grób nie jest czymś ostatnim dla człowieka. Wprawdzie to co widzialne dla nich już przeminęło, ale to co niewidzialne dla nich i dla nas trwa wiecznie. Nasze powstanie z martwych do wiecznego życia – oto Boże pragnienie względem każdego z nas – powiedział ks. bp Marian Rojek. 

O godz. 21:40 z Nabroża transmitowane będą Rozmowy Niedokończone.Gośćmi programu będą: ks. Marek Małys – wikariusz parafii Łabunie, Henryk Kąkol – rolnik, internowany w stanie wojennym, członek Rady Wojewódzkiej NSZZ Solidarność, Tomasz Brytan – regionalista, Kazimierz Warenica – Radny Rady Miasta Łaszczów, red. Michał Grabianka.

Dzisiaj mamy wiele rodzajów Zaduszek. Jednymi z nich są Zaduszki Chłopskie.

Jest to pamięć o rolnikach, którzy walcząc w czasie wojny zginęli bez pamięci. Zostali pochowani w nieznanych grobach.  A my modlimy się za ich dusze – powiedział  Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja i TV Trwam.

– Zaduszki chłopskie mają bardzo długą tradycję. Były tzw. Zaduszki Wrzosowskie, powstały jeszcze przed wojną. Natomiast pierwsze Zaduszki Chłopskie  zorganizował w Lewinie Brzeskim po wojnie ks. Karp. Od tego czasu  co roku w innej parafii. Dzisiaj drugiego listopada z powołania duszpasterstwa rolników składamy dzięki przez radio za 16 lat Zaduszek Chłopskich. Są to modlitwy za zapomnianych rolników, chłopów pochowanych w nieznanych grobach, którzy walczyli za Polskę. Tytuł Zaduszek brzmi: „Pomódl się bracie za tych, co żywili i bronili. Pomódl się bracie za Polskę” – powiedział Michał Grabianka.

Program Zaduszek Chłopskich zawsze jest bardzo bogaty. Towarzyszy mu Msza święta, a następnie modlitwy poświęcone zmarłym. Jest to pamięć o tych, którzy ginęli za Polskę w czasie II wojny światowej. Tegoroczne Zaduszki Chłopskie odbędą się na Zamojszczyźnie – dodaje Michał Grabianka.

– W ramach Zaduszek Chłopskich oprócz Mszy świętej przygotowany został program poświęcony tym, którzy polegli na danym terenie i w całej Ojczyźnie. W tym roku Zaduszki Chłopskie transmitowane będą z terenu zamojskiego. Jest to propozycja ks. bp. Białogłowskiego. Chciał on podkreślić dzieło Zamojszczyzny w budowaniu Ojczyzny: ordynacja zamojska, powstanie styczniowe, budowanie zrębów działań chłopskich i politycznych, II wojna światowa, palenie wiosek na Zamojszczyźnie, wywożenie dzieci zamojskich. Później także działalność Zamojszczyzny między 45 r. a 89r. – powiedział Michał Grabianka

  Wypowiedź Michała Grabianki
Pobierz Pobierz

                                                                    RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl