fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] O. M. Grakowicz CSsR o odpustach zupełnych: Jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy

Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za siebie lub za jedną osobę zmarłą. Jak wskazał o. Mirosław Grakowicz CSsR, proboszcz Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia NMP w Bardzie oraz kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, „jest to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy”. Dodał również, że w ten sposób Kościół korzysta ze „skarbca”, który jest nieskończoną i niewyczerpaną wartością, jaką mają u Boga zadośćuczynienie i zasługi naszego Najświętszego Odkupiciela Jezusa Chrystusa, święci i Matka Najświętsza.

2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W tym wyjątkowym czasie można uzyskać odpust zupełny. Czym jest i na jakich warunkach się on odbywa – tłumaczył o. Mirosław Grakowicz CSsR na antenie Radia Maryja.

Każdy grzech jako popełnione zło pociąga za sobą podwójny skutek: ten w wymiarze moralnym i w wymiarze sprawiedliwości. A odpust to jest darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. To znaczy, że jeżeli popełniliśmy grzech, zwłaszcza grzech ciężki, śmiertelny, którego skutkiem jest utrata zbawienia, możemy skorzystać z wielkiego daru Miłosierdzia Bożego w postaci sakramentu pokuty i pojednania. Wtedy, gdy otrzymujemy rozgrzeszenie w konfesjonale, to równocześnie darowane są nam winy, na nowo nawiązujemy relację miłości, więzi z Chrystusem Panem w Trójcy Świętej Jedynym, ale obok darowania kary dotyczącej naszych win, pozostaje jeszcze na mocy sprawiedliwości tzw. kara doczesna za grzechy. Niektórzy za tę karę nie zdążą odpokutować i nie zostanie im odpuszczona, dlatego wtedy mówimy o rzeczywistości czyśćca, że tam dostępują odpokutowania  win. Odpust właśnie na tym polega, że darowana jest nam również zasłużona kara doczesna za grzechy – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie zwrócił uwagę na zagadnienie związane ze „skarbcem Kościoła”.

Nie jest on zbiorem dóbr gromadzonym przez wieki na kształt  materialnych bogactw, lecz skarbiec Kościoła jest nieskończoną – i co bardzo ważne – niewyczerpaną wartością, jaką mają u Boga zadośćuczynienie i zasługi naszego Najświętszego Odkupiciela Jezusa Chrystusa. Dzięki tym zasługom również świętych i Matki Najświętszej, Kościół może korzystać z tego prawa i udzielać odpustów – podkreślił duchowny.

Proboszcz Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia NMP w Bardzie podkreślił, że istnieje rozróżnienie odpustów cząstkowych i zupełnych.

Jest to zależne od tego, czy uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, czy całości – dodał redemptorysta.

O. Mirosław Grakowicz CSsR przypomniał również, jakie są warunki usyzkania odpustu.

Odpust możemy otrzymać dla samych siebie lub dla jednej osoby zmarłej. Nie możemy ofiarować go za osobę żyjącą, bo Kościół wychodzi z bardzo słusznego założenia, że każdy człowiek może, kto jest ochrzczony, taki odpust dla siebie uzyskać. Jakie trzeba spełnić warunki? Po pierwsze, to chęć czy intencja uzyskania odpustu. Po drugie, stan łaski uświęcającej, czyli możliwość przystąpienia do Komunii św., jeżeli trzeba to również odbycie spowiedzi. Modlitwa w intencjach, w których w danym momencie modli się papież Franciszek. Nie przywiązywanie się nawet do najmniejszego grzechu (wewnętrzne postanowienie) oraz wypełnienie tego, do czego został przywiązany odpust. W tym wypadku – od 1 do 8 listopada – jest to nawiedzenie cmentarza lub kościoła, odmówienie, chociażby w myśli modlitwy za zmarłych – zaznaczył gość Radia Maryja.

https://twitter.com/ArchKrakowska/status/1586795075610320897

Całą rozmowę z o. Mirosławem Grakowiczem CSsR można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj