fot. PAP/Marcin Bielecki

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina każdemu, że zostaliśmy zaproszeni przez Boga do świętości

Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina każdemu z nas, że zostaliśmy zaproszeni przez Boga do świętości. Świętość jest powołaniem chrześcijanina. Spoglądamy w niebo z nadzieją, że sami tam się kiedyś znajdziemy. Jednocześnie przez cały listopad otaczamy modlitwą tych, którzy na niebo wciąż czekają.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem radości.

– Jest to świętowanie świętości w Kościele i świętości Kościoła – mówił ks. prof. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [czytaj więcej]

W tym dniu pamiętamy o świętych, czyli tych, którzy przebywają z Bogiem w niebie.

– Jest to dzień, w którym wszyscy patrzymy w niebo; miejsce, gdzie mamy się spotkać wszyscy razem z naszym Stwórcą – podkreślił o. Tarsycjusz Bukowski z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Uroczystość Wszystkich Świętych w wielu miejscach wierni gromadzą się na cmentarzu. Procesję z modlitwą za zmarłych na Cmentarz Powązkowski poprowadził ks. kard. Kazimierz Nycz.

W Kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim metropolita warszawski przewodniczył Mszy świętej.

– Obecność dzisiaj na cmentarzu, grobach jest nam potrzebna także po to, żebyśmy sobie postawili pytanie: po co żyję? Jakie to życie na ziemi ma sens? – pytał ks. kard. Kazimierz Nycz.

Ma sens, kiedy odkryjemy, że również my – bez wyjątku – zostaliśmy zaproszeni do świętości. Pani Zuzanna zdaje sobie z tego sprawę. Podkreśliła, że często na modlitwie przyzywa wstawiennictwa świętych.

– Proszę, żebym tam do nich dołączyła kiedyś. Dzisiaj dla mnie to jest święto radosne. Proszę właśnie, żeby osiągnąć życie wieczne, bo to jest cel naszego życia – oznajmiła Pani Zuzanna.

W drodze do świętości ci, którzy świętość już osiągnęli, mogą nam towarzyszyć jako wzór i pomoc. Mamy Rok św. Józefa. Opiekun Świętej Rodziny uczy nas zaufania wobec planu Boga – podkreślił biskup kaliski, ks. bp Damian Bryl.

– Przyjmuje Jego plany, nawet gdy są inne od jego wyobrażeń, zamierzeń. Jest bardzo dyspozycyjny wobec tego, czego chce od niego Pan Bóg – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Historie świętych to historie, które inspirują wszystkich, także dzieci.

– Mamy swoich ulubionych świętych. Ola ma swojego ulubionego świętego. Chodzi do przedszkola Jana Pawła II. Jan Paweł II jest patronem naszej parafii – wskazała Pani Anna, która w dzisiejszą Uroczystość sięgnęła po różaniec.

– Przyszliśmy dzisiaj. Przy okazji chodzimy, modlimy się – oznajmiła.

Modlitwa za zmarłych jest im dziś bardzo potrzebna.

– To jest bardzo ważny czas, żeby wspominać ich, że kiedyś byli wśród nas. Teraz ich nie ma, ale wciąż są w naszej pamięci – podkreśliła Pani Monika.

Zmarłym, którzy cierpią w czyśćcu, możemy ofiarować wyjątkowy dar w postaci odpustu zupełnego – przypomniał ks. dr Jan Uchwat.

– Nasza modlitwa w intencji zmarłych przynosi wymierną pomoc zmarłym w czyśćcu cierpiącym. Kościół daje nam możliwość, żeby im pomagać – zaakcentował ks. dr Jan Uchwat.

Pomoc w postaci odpustu możemy ofiarować zmarłym poprzez nawiedzenie cmentarza lub kościoła, a także stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii Świętej oraz poprzez odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

– Stolica Apostolska, a właściwie Penitencjaria Apostolska, przedłużyła możliwość zdobywania odpustów za zmarłych na cały listopad – podsumował o. Tarsycjusz Bukowski OFM.

W tym czasie można ofiarować odpust w wybrane 8 dni miesiąca. [więcej]

 

TV Trwam news

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl