fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. prof. M. Chmielewski: Uroczystość Wszystkich Świętych ma nam przypomnieć tajemnicę świętości, czyli naszego podstawowego powołania chrześcijańskiego

Uroczystość Wszystkich Świętych ma nam przypomnieć tajemnicę świętości, czyli naszego podstawowego powołania chrześcijańskiego – powołania do świętości na miarę samego Boga. Warto zauważyć, że w naszym wyznaniu wiary mówimy, że wierzymy w jeden, święty, powszechny, apostolski Kościół oraz w świętych obcowanie. Świętych obcowanie to wspólnota ze świętymi w tym, co dotyczy świętości. Tej prawdy doświadczamy szczególnie w Uroczystość Wszystkich Świętych. To nam przypomina, że święci zostali nam dani jako nasi orędownicy przed Bogiem, abyśmy zrealizowali swoje powołanie do świętości, a zarazem są dla nas wzorem do naśladowania – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski.

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z historii kryjącej się za powstaniem Uroczystości.

– Uroczystość Wszystkich Świętych została ustanowiona na początku VII wieku, a wiąże się z poświęceniem bazyliki zwanej Panteonem, gdzie papież Bonifacy IV – po inwazji i wędrówce ludów – kazał zebrać co znaczniejsze relikwie i umieścić je w tej świątyni. Na pamiątkę jej poświęcenia ustanowił święto – Uroczystość Wszystkich Świętych. To nie jest święto świętych, których nie mamy w kalendarzu, to nie jest święto dedykowane tym, którzy nie mają swojego miejsca w kalendarzu liturgicznym. To jest świętowanie świętości w Kościele i świętości Kościoła. Nie wiąże się to z konkretnymi świętymi, ale ze świętością jako taką. To bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli pamiętamy, iż święty Jan Paweł II, który jest nazywany papieżem świętości, w liście „Novo Millenio Ineunte”, w którym nakreślił wizję Kościoła w trzecim tysiącleciu, wyraźnie pisze, że cała działalność Kościoła w trzecim tysiącleciu powinna zmierzać w kierunku promowania świętości rozumianej jako wysoka miara zwyczajnego życia chrześcijańskiego – wskazał ks. prof. Marek Chmielewski.

Uroczystość Wszystkich Świętych niesie ze sobą szczególną naukę dla każdego chrześcijanina.

– Uroczystość Wszystkich Świętych ma nam przypomnieć tajemnicę świętości, czyli naszego podstawowego powołania chrześcijańskiego – powołania do świętości na miarę samego Boga. Warto zauważyć, że w naszym wyznaniu wiary mówimy, że wierzymy w jeden, święty, powszechny, apostolski Kościół oraz w świętych obcowanie. Świętych obcowanie to wspólnota ze świętymi w tym, co dotyczy świętości. Tej prawdy doświadczamy szczególnie w Uroczystość Wszystkich Świętych. To nam przypomina, że święci zostali nam dani jako nasi orędownicy przed Bogiem, abyśmy zrealizowali swoje powołanie do świętości, a zarazem są dla nas wzorem do naśladowania. To dlatego tak ważne jest, abyśmy ich poznawali, naśladując szczególnie tych, których imiona nosimy oraz tych świętych, którzy z jakiejś racji są nam szczególnie bliscy – mówił kapłan.

Zdarza się, że Uroczystość Wszystkich Świętych jest utożsamiana ze świętem zmarłych.

– W praktyce duszpasterskiej Uroczystość Wszystkich Świętych nakłada się ze wspomnieniem zmarłych. Bardzo często o Uroczystości Wszystkich Świętych mówi się jako o święcie zmarłych, co jest niezasadne. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych obchodzimy nazajutrz, czyli 2 listopada – oznajmił duchowny.

Od 1 do 8 listopada możemy zyskiwać odpusty zupełne.

– Odpust jest darowaniem doczesnych kar, jakie chrześcijanin zaciąga wskutek grzechu, ale kar, które są darowane po odpuszczeniu grzechów w sakramencie pokuty. Odpust nie zwalnia nas z obowiązku pojednania z Bogiem, a nawet stawia bardzo wysokie wymagania. Wiemy bowiem, iż warunkami uzyskania odpustu zupełnego są: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej w danym dniu, mocne postanowienie niepowracania do popełnianych grzechów, modlitwa według intencji Ojca Świętego i spełnienie czynu odpustowego, jakim w tym przypadku jest nawiedzenie grobów, cmentarza, a w ostateczności kościoła i tam pomodlenie się w intencji konkretnego zmarłego – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl