fot. missio.org.pl

4 listopada ruszy dziewiąta edycja akcji AdoMiS, wspierającej seminaria na misjach

W przypadające 4 listopada wspomnienie twórcy i patrona seminariów duchownych św. Karola Boromeusza ruszy dziewiąta edycja akcji AdoMiS – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Jej celem jest duchowe i materialne wsparcie przyszłych kapłanów w krajach misyjnych – powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce (PDM) ks. dr Maciej Będziński.

Akcję AdoMiS w Polsce zapoczątkowano w 2013 r. Jej celem jest wsparcie duchowe i materialne przyszłych kapłanów w krajach misyjnych. Program polega na wspieraniu całego seminarium, a nie jednego konkretnego kleryka.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce na stałe wspierają finansowo seminaria na trzech kontynentach – poinformował ks. dr Maciej Będziński.

Zaznaczył, że do tej pory utrzymywały dwa seminaria duchowne: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze, gdzie było 100 kleryków i 6 formatorów, a także Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos w Peru, z 20 klerykami i z 2 formatorami.

„Od dziewiątej edycji dołącza seminarium propedeutyczne św. Jana Vianneya w Chabua, obejmujące 15 diecezji w północnych Indiach, w którym kształci się 20 kleryków i 3 formatorów” – wskazał dyrektor PDM w Polsce.

Wyjaśnił, że celem akcji jest uwrażliwienie wszystkich wierzących do dbałości o powołania na terytoriach misyjnych.

„Chodzi nie tylko o wsparcie materialne, ale także duchowe, o modlitwę o powołania” – wskazał ks. dr Maciej Będziński.

„Na świecie jest blisko 80 tys. kleryków, którzy czekają na naszą pomoc. Obecnie w akcję AdoMiS włączyło się przeszło tysiąc osób, które na stałe wspierają duchowo i materialnie seminaria. Każdego roku przekazujemy między 350 tys. a 450 tys. zł na zwyczajne utrzymanie seminariów i seminarzystów. To nie jest tylko pomoc dla kleryka, ale także jego wychowawcy, opiekuna” – powiedział kapłan.

Wyjaśnił, że PDM w Polsce podlegają watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

„To ona obejmuje swoją opieką seminaria wyższe i niższe oraz propedeutyczne na terytoriach misyjnych. Każdego roku przydzielają one dyrekcjom krajowym konkretne seminaria potrzebujące wsparcia. My prosimy o możliwość kontynuacji pomocy tym samym seminariom” – powiedział ks. dr Maciej Będziński.

Wskazał, że w akcję można włączyć się przez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej.

„Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej, wspólnotowej czy koleżeńskiej. Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy” – wyjaśnił ks. dr Maciej Będziński.

Zaznaczył, że mimo pandemii Polacy wciąż pozostają otwarci na potrzeby misji.

W 2021 r. PDM w Polsce przekazały do Sekretariatu Generalnego PDPA na wsparcie misyjnych seminarzystów 74 323 dolarów; w roku 2020 przekazały 76603,69 dolarów. W 2019 roku – 78 903,90 dolarów; w 2018 – 76 506,39 dolarów; w roku 2017 – 57 852,12 dolarów, a w roku 2016 – 60 988,76 dolarów.

W czasie wizyty sekretarz generalny Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła ks. Guy Bognon PSS w Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych 5 października br. wskazał na potrzebę formacji seminarzystów w krajach misyjnych, których jest w świecie ok. 80 tys.

„Mówimy, że Kościół przechodzi kryzys, na szczęście panorama światowych powołań pokazuje, że w Afryce i Azji powołania kwitną. Liczby są imponujące, dlatego na tych terenach powstają kolejne seminaria” – powiedział kapłan.

Poinformował, że z powodu pandemii w 2020 r. do Sekretariatu Generalnego PDPA wpłynęło o 5 mln dolarów mniej niż w roku poprzednim.

Na świecie jest 80 tys. kleryków. Niższych seminariów jest – 46 280, seminariów propedeutycznych 3970, wyższych seminariów – 25 115, a formatorów seminarzystów – 2201.

Sekretariat Generalny PDPA w 2020 r. przekazał na wsparcie Kościoła w 2021 r. – 19,69 mln dolarów – z tego Afryka otrzymała 12 mln, Azja – 5,7 mln, Ameryka – 141 tys. i Oceania – 75 tys. dolarów. Pomoc roczna na jednego kleryka przekazywana z Rzymu wynosi 480 dolarów.

W Polsce fundusz dla seminarzystów misyjnych tworzą ofiary z akcji: Adoptuj Misyjnych Seminarzystów – 250 tys. zł, Misyjny Bukiet (ofiary od neoprezbiterów, księży i nowożeńców) – 10 tys. zł, od bierzmowanych – 2,5 tys. zł i z innych wpłat wraz z intencjami mszy św. (ofiary przekazywane od parafii i osób indywidualnych) – 40 tys. zł.

Dzieło św. Piotra Apostoła (obecnie jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) założyła w XIX w. francuska arystokratka Joanna Bigard, która odkryła potrzebę wspierania rodzimych powołań w krajach misyjnych. Przeznaczając na ten cel swój majątek, rozpoczęła wówczas wielki projekt pomocy klerykom w Afryce i w Indiach.

W 2022 r. Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła będzie obchodzić jubileusz stulecia nadania mu papieskiego statusu.

Ofiary można składać przez zakładkę „wspieraj” na stronie https://missio.org.pl/wspieraj/.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl