fot. PAP

Wspólny apel Kościołów o poszanowanie niedzieli

Współczesny świat, wymuszając na człowieku rezygnację z prawa do odpoczynku, przyczynia się do niszczenia rodziny, a przez to całego społeczeństwa – powiedział przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

We wtorek Kościół Katolicki i Kościoły chrześcijańskie zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej podpisały wspólny apel o świętowanie niedzieli.

Zwracając się do pracowników, autorzy odezwy zaapelowali o to, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej. Pracodawców i rządzących uczulili zaś, aby szanowali prawo ludzi pracy do niedzielnego odpoczynku.

W imieniu Kościoła katolickiego apel podpisał ks. abp Stanisław Gądecki.

– Współczesność z neoliberalizmem miesza ten porządek Boży i całkowicie go zaburza, dlatego że zamiast człowieka, który ma prawo do odpoczynku, stawia pieniądz i ekonomię na pierwszym miejscu. To nie jest tylko kwestia niesprawiedliwości w stosunku do człowieka, który pracuje i który jest wykorzystywany. To jest niesprawiedliwość, która idzie dalej poprzez niego do jego rodziny, burząc strukturę rodziny, wychowanie jego dzieci i w konsekwencji także, poprzez zniszczenie rodziny, niszczy społeczeństwo – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.  

W apelu zwrócono uwagę, że w codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Autorzy wzywają wszystkich chrześcijan w Polsce, by na nowo odkryli wartość Dnia Pańskiego jako „dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary”.

Apel o świętowanie niedzieli jest szczególnym akcentem trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

RIRM

drukuj