Sympozjum „Niedziela wspólnym dobrem”

Nad kwestią pracy w niedzielę rozmawiają dziś eksperci na UKSW w Warszawie. Sekcja teologii Pastoralnej wydziału teologicznego zorganizowała sympozjum pod tytułem „Niedziela wspólnym dobrem”.

Udział w spotkaniu biorą ks. abp Henryk Hoser ordynariusz warszawsko-praski, ks. abp Wiktor Skworc metropolita katowicki, parlamentarzyści a także przedstawiciele związków zawodowych.

Dyskusję podzielono na trzy bloki zatytułowane; Niedziela Dziś, Dlaczego Niedziela i Co dalej z Niedzielą.

Ks. dr Tomasz Wielebski kierownik sekcji Teologii Pastoralnej Wydziału teologicznego UKSW zwraca uwagę, że dziś osoby indywidualne, ale także rodziny spędzają niedzielę. Należy podjąć wszelkie działania, aby odwrócić tę tendencję.

– Potrzebna jest współpraca Kościoła, państwa oraz różnych organizacji, aby pokazywać nie tylko z punktu widzenia religijnego wartość niedzieli, ale także z punktu widzenie też psychologicznego. To da nam dobre przeżycie niedzieli. Przy tym każdy z nas widzi, że w Polsce nie jest najlepiejakcentuje ks. dr Tomasz Wielebski.

Przypomnijmy w styczniu odbyła się w senacie konferencja „Świętowanie niedzieli kluczem chrześcijańskiej tożsamości”. Ksiądz doktor ma nadzieję, że w przyszłości uda się zbudować ponadpartyjną koalicję polityków, którzy podejmą kroki prawne, aby chronić ten dzień. Przykładem takiego państwa mogą być m.in. Niemcy.

-140 punkt Konstytucji mówi, że niedziela jest dobrem wspólnym. Ta niedziela jest tam prawnie chroniona. Myślę, że możemy się uczyć od Niemców podejścia do niedzieli. Kampania, która była prowadzona przez różne środowiska i tutaj widoczna jest współpraca Kościoła Katolickiego i Kościołów Protestanckich – powiedział ks. dr Tomasz Wielebski

 

Wypowiedź ks. dr. Tomasza Wielebskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl