A. Bujara: Cały czas skupiamy się na poprawie ustawy o zakazie handlu w niedzielę

Nasz projekt ma założenie, że ogranicza handel. Sami przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe działalności gospodarcze będą mogli działać – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja na temat ograniczenia handlu w niedzielę Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, wbrew medialnym doniesieniom, nie zostanie wyrzucona do kosza. Rząd będzie ją rozpatrywał i skieruje do odpowiednich komisji.

– Jak oświadczyła wczoraj pani minister, rząd przygotowuje swoje stanowisko w tej sprawie, a komisje będą rozpatrywać ten projekt. Nie jest więc prawdą, że trafi on do kosza. Większość tych artykułów jest sponsorowana przez wielkie sieci handlowe. Te artykuły są jednostronne, nas o zdanie nikt nie pyta – powiedział przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Autorzy projektu cały czas pracują nad tym, żeby był on dopracowany w jak najdrobniejszych szczegółach.

– Cały czas skupiamy się na tym, czy i jakie wady trzeba poprawić w tym projekcie. Chcemy wszystko doprecyzować w ramach autopoprawki. Tak żeby nie było się do czego przyczepić – podkreślił.

Ustawa dopuszcza wyjątki. Nie ma na celu całkowitego zakazu niedzielnego handlu.

– Chcemy wyłączyć z ustawy magazyny umiejscowione w terminalach przeładunkowych na lotniskach i w portach morskich. Chcemy dopuścić także usługi w zakładach pogrzebowych. Planujemy dopisać także sprzedaż w obiektach sportowych, a także dokonać dopuszczenia, które są niezbędne np. w instytucjach pomocy społecznej, czy podczas festynów organizowanych przez samorządy – wyjaśnił Alfred Bujara.

Podkreślił, że projekt ma na celu jedynie ograniczyć handel.

– Nasz projekt ma założenie, że ogranicza handel. Sami przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe działalności gospodarcze, będą mogli działać. Wyłączone będą małe punkty sprzedaży na dworcach, portach lotniczych, kioski, kwiaciarnie, stacje paliw oraz sklepiki przy piekarniach – dodał.

Całość rozmowy z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj