Posłowie zdecydują o handlu w niedzielę

Posłowie zdecydują dziś, co dalej z projektami ustaw o zakazie handlu w niedzielę. PO chce ich odrzucenia. Projektów – obywatelskiego i poselskiego – nie poprze Twój Ruch i PSL. Za dalszymi pracami opowiedziały się kluby PiS, SP a także, z zastrzeżeniami, SLD.

Podczas wczorajszej debaty pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” Krzysztof Steckiewicz przekonywał, że nowela pociągnie za sobą same korzyści. Mówił, że  stworzona zostanie nowa jakość życia dla rodzin, zwłaszcza dla rodzin  pracowników zatrudnionych w handlu.

Poseł PiS Robert Telus powiedział, że w polskiej i europejskiej kulturze niedziela przeznaczona jest na odpoczynek i życie rodzinne, co wynika z chrześcijańskich tradycji naszego kontynentu.

– Nie znajduje uzasadnienia dokument: o istotnej roli społecznej pracy placówek handlowych w niedzielę. Argument ten pozostaje w sprzeczności z analizą skutków prowadzonego od 2007 roku zakazu pracy placówek handlowych w dni świąteczne. Zakaz ten nie pociągnął za sobą (mimo przedstawionych opinii) jakichkolwiek utrudnień dla obywateli, jak również żadnych negatywnych skutków ekonomicznych – powiedział poseł Robert Telus.

Poselski projekt rząd zaopiniował negatywnie. W ocenie Rady Ministrów istniejące unormowania są kompromisowe.

 

RIRM

drukuj