fot. https://pixabay.com/

Wrocław: wystawa szopek betlejemskich w Muzeum Etnograficznym

Wykonane w różnych technikach szopki betlejemskie można do 29 stycznia oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Autorami prac są dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół i domów kultury.

Uczestnicy XXX edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu zmierzyli się z tematem „Święta Rodzina – narodziny”.

Najciekawsze realizacje rzeźbiarskie prezentowane są we wnętrzach Muzeum Etnograficznego na wystawie „Najpiękniejsza szopka betlejemska 2022”.

„Łącznie obejrzeć można tam 64 prace, wykonane przez 87 autorów z 19 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych” – poinformowała Magdalena Skrabek z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jak podkreśliła Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego, wybór nagrodzonych szopek nie był prosty, a prace dzieci i młodzieży odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym.

„Szczególną uwagę jurorów zwróciły dwie realizacje – urzekająca w swojej prostocie szopka Kornelii Niemczyk oraz praca Nel Drewniak, która z kamieni i piasku wiernie odtworzyła surowy klimat pustynnej wioski, przywodzący na myśl autentyczny widok miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus” – wskazała.

Tegoroczne szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Przeważają naturalne, jak drewno, kamienie, mech, liście, szyszki, orzechy, pióra, ale też makaron i pierniki. Na wystawie można też zobaczyć szopki wzorowane na lasach w słoiku czy wykonane z kolorowych koralików do prasowania. Nie brakuje również realizacji bazujących na recyklingu i ponownym wykorzystaniu m.in. puszki po ciastkach, metalowej konewki, czy starej gitary.

Wystawa „Najpiękniejsza szopka betlejemska” prezentowana będzie do 29 stycznia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl