fot. https://www.facebook.com/Prowincjalny Referat Misyjny MSF

Adwent na Kubie

„Potrzeba nam obudzić radość i nadzieję pośród wielu ciemności i rozpaczy. Obecność Jezusa pośród nas jest źródłem radości, której nic i nikt nie może nam odebrać. W Nim złożyliśmy naszą nadzieję i mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani” – tymi słowami katoliccy biskupi na Kubie zachęcają wiernych do owocnego przeżycia czasu przygotowania do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Tegoroczny Adwent na Kubie naznaczony jest przede wszystkim masowym exodusem Kubańczyków, szczególnie osób młodych. Wiele rodzin doświadcza rozłąki z powodu wyjazdu jednego z małżonków, podczas gdy druga strona nie chce pozostawić bez opieki rodziców w podeszłym wieku i decyduje się na pozostanie na wyspie. Szacowana liczba osób, które od początku roku wyemigrowały z Kuby, dochodzi do 300 tysięcy.

Zaaprobowane w październiku przez parlament hiszpański tzw. „prawo wnuków”, ułatwiające potomkom hiszpańskich przybyszów uzyskanie obywatelstwa, wzmogło trend emigracyjny. Kancelarie parafialne przeżywają prawdziwe oblężenie, gdyż Kubańczycy próbują udokumentować swoje hiszpańskie korzenie  na podstawie dokumentów kościelnych.

Ponadto dla wielu rodzin na Kubie Adwent to czas oczekiwania – oczekiwania na wiadomość od bliskich, którzy drogą morską jako tzw.
„balseros” lub lądową przez Nikaraguę i Meksyk zdecydowali się na ucieczkę do Stanów Zjednoczonych. Co czwarty „balsero” ginie na morzu, co oznacza, że w ciągu ostatnich 36 lat życie straciło w ten sposób 27 tys. Kubańczyków.

Mimo że na Kubie nie istnieje tradycja Mszy świętej roratniej, to jednak w każdym kościele można spotkać wieniec adwentowy. We wszystkich diecezjach Adwent to przede wszystkim „czas łaski, w którym Kościół zaprasza nas do wspólnego przygotowania żłóbka w naszych sercach, naszych rodzinach i wspólnotach, abyśmy przyjęli Jezusa z odnowioną miłością” – piszą biskupi.

Parafie, diecezje, zgromadzenia zakonne i wspólnoty przeżywają swoje rekolekcje i dni skupienia. Młodzież z archidiecezji Hawana przygotowywała się na nadchodzące Boże Narodzenie pod hasłem „Adwent: czas łaski, aby odkryć gdzie jestem, wstać i ruszyć w drogę”, które zaczerpnięto z przesłania papieża Franciszka do młodych na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

W Ciego de Avilá dzieci uczestniczyły w modlitwie za kubańskich lekarzy biorących udział w misja medycznych na terenie Ameryki Łacińskiej i w ten sposób odkrywały, co znaczy przyjąć Jezusa w drugim człowieku. W Camajuaní w diecezji Santa Clara młodzież pod opieką misjonarzy Świętej Rodziny wróciła do przerwanej przez pandemię tradycji „posadas” – począwszy od 17 grudnia każdego dnia odwiedzają domy, by poprzez śpiew, lekturę Słowa Bożego i krótką inscenizację przybliżyć ludziom istotę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Na Kubie tradycją jest, że ozdoby bożonarodzeniowe pojawiają się w kościołach, domach i na ulicach już po Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia.

ks. Marek Gubernat MSF

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl