fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Adwent to czas nawrócenia

Adwent to czas nawrócenia – mówił Ojciec Święty Franciszek, który spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Adwent to radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenia. To okres, który powinniśmy wykorzystać na nawrócenie – wskazał Ojciec Święty.

– W życiu moralnym i duchowym nawrócenie oznacza odwrócenie się od zła i zwrócenie się ku dobru, od grzechu ku miłości Boga. Z nawróceniem wiąże się żal z powodu popełnionych grzechów, pragnienie uwolnienia się od nich, postanowienie wyrugowania ich z życia na zawsze – zwrócił uwagę Papież.

Aby wykluczyć grzech – kontynuował papież Franciszek – trzeba także odrzucić wszystko, co się z nim wiąże: mentalność światową, przesadne cenienie wygody, przyjemności, dobrego samopoczucia czy bogactwa. A to – jak zwrócił uwagę Ojciec Święty – nie jest łatwe. O łaskę nawrócenia należy prosić Boga – mówił.

– Naprawdę nawracamy się zależnie od tego, na ile otwieramy się na piękno, dobroć i czułość Boga. Wówczas porzucamy to, co fałszywe i ulotne, dla tego, co jest prawdziwe, piękne i trwa wiecznie. Niech Najświętsza Maryja Panna, którą pojutrze będziemy czcić jako Niepokalaną, pomoże nam coraz bardziej odrywać się od grzechu i światowości, by otworzyć się na Boga, na Jego słowo, na Jego miłość, która rodzi na nowo i zbawia – podkreślił biskup Rzymu.

Po modlitwie Anioł Pański, Ojciec Święty zwrócił uwagę na stojącą już na placu Świętego Piotra choinkę i budowaną szopkę. Są to znaki nadziei, zwłaszcza w tym trudnym okresie. Jednak to nie one są najważniejsze, a prawdziwe znaczenie świąt. Znaczenie, którego nic nie jest w stanie zniszczyć. Na zakończenie Ojciec Święty zaapelował o zwrócenie się w kierunku najbardziej potrzebujących.

– Wyciągnijmy do nich ręce – apelował Papież.

TV Trwam News

drukuj