fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Wrocław sfinansuje z publicznych pieniędzy program in vitro

Wrocław to kolejne miasto w Polsce, które wprowadziło finansowanie z publicznych pieniędzy metody in vitro. Program będzie kosztował ponad 2 miliony złotych.

Miejski program in vitro próbowano wprowadzić we Wrocławiu już w ubiegłym roku. Nie uzyskał on jednak wtedy wystarczającego poparcia w radzie miasta. Udało się teraz, po wyborach, dzięki głosom PO, Nowoczesnej oraz Sojuszu Dla Wrocławia. Za przyjęciem programu głosowało 21 radnych, przeciw było 8, a aż 7 wstrzymało się od głosu. O wprowadzenie programu zabiegał nowy prezydent Wrocławia – przypomina radny z Prawa i Sprawiedliwości Robert Pieńkowski.

– Uchwała została poparta przez prezydenta Jacka Sutryka, który stwierdził, że to był jeden z elementów jego programu wyborczego – wskazuje Robert Pieńkowski.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwia się miejskiemu programowi in vitro. Nie wprowadził jednak dyscypliny w trakcie głosowania, co doprowadziło do tego, że kilku radnych PiS wstrzymało się od głosu. W trakcie sesji rady miasta przedstawiono argumenty prawne i etyczne przeciwko programowi. Nie przekonały one jednak większości radnych.

– Jest to decyzja, która jest smutna dla mieszkańców Wrocławia, zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy są wierni nauce Kościoła – podkreśla Robert Pieńkowski.

Z wrocławskiego programu in vitro będzie mogło skorzystać w tym roku 420 par. Na jego realizację zaplanowano aż 2 mln 100 tys. złotych. Dodatkowo 50 tys. złotych będzie kosztowała akcja informacyjna.

– Jeżeli wszyscy razem nie zaczniemy tłumaczyć społeczeństwu, na czym polega niebezpieczeństwo i zło in vitro i to ludzie nie zrozumieją, to po prostu będzie łatwo to sfinansować, będzie łatwo robić pewne prowokacje, konfliktować ludzi z Kościołem – mówi Ewa Kowalewska z Human Life International – Polska.

Miejskie programy in vitro realizowane są m.in. w Bydgoszczy,  Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Szczecinie i Warszawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl