fot. twitter.com/xrytel

Ks. P. Rytel-Andrianik: To, co jest teraz najbardziej potrzebne, to modlitwa

Ta śmierć dotknęła każdego z nas. To, co jest teraz najbardziej potrzebne zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i nam wszystkim, to modlitwa – mówił w piątek w wywiadzie dla TVP Info rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w Gdańsku 27-letni Stefan W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. Prezydenta przewieziono do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

„Wiara w Pana Boga daje nam siłę, żeby przeżyć ten trudny czas (…). To, co jest teraz najbardziej potrzebne i panu prezydentowi świętej pamięci, i co nas wszystkich łączy, to jest to słowo, które jako jedne z pierwszych pojawiło się na Twitterze: modlitwa. To było: modlitwa, prayer, módlmy się w różnych językach” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak mówił, pokazuje to, że słowo „modlitwa” jest pierwszym, które przychodzi do głowy w takich chwilach.

„Ta śmierć dotknęła każdego z nas. Zginął na służbie prezydent polskiego miasta. Każdy to przeżywa” – zaznaczył rzecznik KEP.

Przypomniał, że zmarły był wiernym, praktykującym katolikiem.

„Modlitwa jest pomostem, który pozwala przejść nad nurtem rzeki, która porwała jednego z nas. My, jako katolicy, żegnamy go też jako jednego z nas” – dodał.

„Chrześcijanie, katolicy na całym świecie mają jedną prośbę, którą najczęściej powtarzają. To jest ta prośba, która jest zawarta w modlitwie Zdrowaś Maryjo. Tam jest: >>Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen<<. I tu nie chodzi tylko o godzinę, o 60 minut, tylko o ten czas przejścia. Dlatego bardzo ważną jest nasza modlitwa” – powiedział duchowny.

„Wczoraj byłem na Dniu Judaizmu w Łodzi i tam była taka pieśń bardzo biblijna, gdzie padały słowa: >>Jaase szalom<<, czyli zrób pokój. To znaczy, że pokój nie jest czymś danym, na co oczekujemy, że spadnie nam z nieba jak manna, ale od nas zależy. Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz mówił o rachunku sumienia każdego z nas. Możemy dziś pomyśleć czy pomodliliśmy się za świętej pamięci prezydenta naszego polskiego miasta, jaka była nasza reakcja” – mówił ks. Rytel-Andrianik.

Wspomniał też o Jutrzni.

„Dziś rano w Jutrzni – to jest taka modlitwa, którą odmawiają księża (…) siostry zakonne, ale także świeccy – są słowa bardzo odpowiadające z listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan: >>Niech z ust waszych nie wychodzi żadna mowa szkodliwa, ale tylko budująca<<” – powiedział.

W piątek w bazylice Mariackiej metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w Gdańsku odprawił Mszę św. w intencji zamordowanego prezydenta. Nabożeństwo rozpoczęło modlitewne czuwanie przy trumnie. Potrwa ono do północy. Wówczas świątynia zostanie zamknięta. W sobotę prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w bazylice Mariackiej.

Trumna z ciałem prezydenta Gdańska w czwartek po południu została wystawiona w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. Ostatni hołd zmarłemu oddało tam 53 tys. osób. W piątek z ESC wyruszył wielotysięczny pochód, który odprowadził trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza do bazyliki Mariackiej.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl