fot. PAP/Artur Reszko

Wojewoda podlaski powoła Radę ds. Młodzieży, która zajmie się bezpieczeństwem młodych ludzi w internecie

O bezpieczeństwie w sieci dyskutowali w Białymstoku ministrowie, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, policja, kurator oświaty i młodzież. Bezpieczeństwem młodych ludzi przy korzystaniu z internetu zajmie się m.in. Rada ds. Młodzieży, którą powoła wojewoda podlaski.

Hejt, cybernękanie (czyli przemoc z wykorzystaniem internetu), patostreaming (internetowe transmisje na żywo, gdzie pokazywane są libacje alkoholowe, wulgaryzmy czy przemoc, dostęp nieletnich do treści erotycznych czy używek) – na takie zagrożenia narażeni są młodzi ludzie w internecie.

– Staramy się uświadomić młodych ludzi także o tych zagrożeniach, żeby korzystając z internetu, korzystali nie tylko z jego dobrej strony, ale jednocześnie uważali na to, w jaki sposób z internetu korzystają – podkreślił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Bo – jak mówił Dariusz Piontkowski – uświadamianie młodym zagrożeń i mówienie o nich to klucz do walki z tymi zagrożeniami. Pomocne w tym mają być konferencje „Nie zagub dziecka w sieci”, organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

– Chcemy, aby przy współpracy z młodzieżą wypracować wspólne wnioski na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się w internecie. Ale najważniejsza jest również koordynacja działań – zaznaczył wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Minister edukacji apelował o ostrożne i rozważne korzystanie z sieci, bo można tam spotkać ludzi o złych intencjach, nawet przestępców.

– Staramy się, aby nauczyciele bardzo mocno podkreślali ten element w trakcie zajęć z uczniami. Ten sam komponent obowiązuje także dyrektorów szkół – to oni są zobowiązani do tego, aby zapewnić bezpieczny internet na terenie szkół – powiedział Dariusz Piontkowski.

O czujność wobec zachowań dzieci w sieci minister apelował przede wszystkim do rodziców.

– Bo przecież żadna z naszych instytucji, żadne ministerstwo ani policja nie jest w stanie wejść do domu. Rodzice powinni pamiętać o tym, że poza tym, że internet pozwala czasami zająć ich pociechy, może przynieść pozytywne efekty, może pomóc zdobyć potrzebne informacje, może pomóc w rozwoju ich dziecka, to może także nieść ze sobą zagrożenia – zauważył Dariusz Piontkowski.

Nad bezpieczeństwem młodych ludzi w sieci ma czuwać Rada ds. Młodzieży. Jako swój organ doradczy powoła ją w najbliższym czasie wojewoda podlaski. W województwie podlaskim działa program „Cyberświadomi, cyberbezpieczni”, w ramach którego odbywają się spotkania z młodzieżą i z rodzicami. Bo – jak mówił nadkomisarz Tomasz Krupa – rolą policji jest nie tylko ściganie sprawców przestępstw popełnionych w cyberprzestrzeni.

– Z drugiej strony rolą policji jest przygotowanie tych najmłodszych członków naszego społeczeństwa tak, żeby oni posiadali wiedzę, jakie zagrożenia w sieci na nich mogą czyhać, czego powinni unikać i jakie są pierwsze symptomy tego, że dzieje się coś złego – podkreślił rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa.

Podczas spotkania apelowano też do młodzieży, by dbała o swoją prywatność w internecie, aby umieszczane tam materiały nie zostały wykorzystane przez innych w złych celach. Trzeba m.in. pamiętać o wylogowywaniu się z kont czy nieudostępnianiu nikomu haseł i danych. Policja przestrzega też, że wiele negatywnych zachowań w internecie może być przestępstwem, a za to grożą kary.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl