[TYLKO U NAS] M. Czarnecka-Łapka: Rodzice powinni dużo rozmawiać z dziećmi na temat działań swoich pociech w internecie  

Fala hejtu w sieci jest ogromna. Rodzice powinni dużo rozmawiać z dziećmi na temat tego, co publikują, co piszą. Natomiast dorośli powinni zwrócić uwagę również na to, jaki przykład dają dzieciom – czy oni nie trzymają ciągle telefonu w ręce, nie śpią z nim. Urządzenie nie może być dla nich nieodzownym elementem życia, bo dziecko odwzorowuje zachowania dorosłych – powiedziała Maria Czarnecka-Łapka, psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień z Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Chęcinach, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na amerykańskim portalu „Medical Xpress” naukowcy opublikowali artykuł, w którym skierowali postulat, by media społecznościowe były dozwolone od 13. roku życia.

– Granica wieku jest bardzo ruchoma. Okres adolescencji (dojrzewania – red.) występuje między 10. a 15. rokiem życia. Młodzież zakłada w tym czasie konta na różnych portalach społecznościowych. Naukowcy niepokoją się tym, że obecnie inicjacja w social mediach zaczyna się nawet przed 10. rokiem życia, (…) a im później dzieciaki zakładają takie konta, tym lepiej. Ważne przy tym jest też to, czy rodzic ma wgląd w konto dziecka – powiedziała Maria Czarnecka-Łapka.

Specjalista psychoterapii uzależnień z Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Chęcinach zwróciła uwagę na to, że kontrola rodzicielska powinna iść w parze z ograniczonym dostępem chociażby do telefonu.

– Natomiast im dzieciom robimy bardziej na przekór i staramy odciąć je od wspomnianych rzeczy, to one będą bardziej szukać innych rozwiązań. Powinniśmy więc do tego podejść bardzo rozsądnie, np. rodzice często dają dzieciom określony czas na użytkowanie urządzeń – zwróciła uwagę.

Użytkownicy internetu mogą natknąć się na tzw. hejt, który dotknąć może także dzieci. Jak wyjaśniła psycholog, „hejt jest formą cyberprzemocy”.

– Coraz więcej dzieci publikuje niekorzystne zdjęcia swoich znajomych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji tego czynu, a także nie wiedząc, jaką przykrość mogą sprawić drugiej osobie. Później bowiem pod takim zdjęciem pojawia się sporo hejtu. (…) Fala hejtu w sieci jest ogromna. Rodzice powinni dużo rozmawiać z dziećmi na temat tego, co publikują, co piszą. Musimy uczulić rodziców na to, co ich dzieci robią w sieci – podkreśliła Maria Czarnecka-Łapka.

– Rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jaki przykład dają dzieciom – czy oni nie trzymają ciągle telefonu w ręce, nie śpią z nim. Urządzenie nie może być dla nich nieodzownym elementem życia, bo dziecko odwzorowuje zachowania dorosłych – dodała.

Cała rozmowa z Marią Czarnecką-Łapką w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl