fot. PAP/EPA

W Brukseli odbyło się spotkanie szefów MSZ państw UE

W Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Tematem rozmów była m.in. sytuacja na Bliskim Wschodzie. Stanowisko Polski przedstawił minister Jacek Czaputowicz.

Pierwszym tematem poruszonym na spotkaniu była sytuacja na Bliskim Wschodzie. Polska chce stworzyć przede wszystkim odpowiednie warunki  do rozmów Izraela i Palestyny.

– Zwróciłem uwagę na Proces Warszawski jako możliwe instrumentarium wsparcia dla stron tego konfliktu, zawarcia jakiegoś przyszłościowego porozumienia. My dobrze oceniamy inicjatywę prezydenta Donalda Trumpa w tym zakresie– powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Donald Trump chce, aby porozumienie zostało zawarte pomiędzy Izraelem a Palestyną. Wszystkie inne państwa te rozmowy powinny wyłącznie wspierać, zamiast w nie ingerować. Rozmowy dotyczyły także sytuacji w Libii. W styczniu Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie pogłębiającym się kryzysem w tym kraju i uzgodniła, że powinna się zaangażować, by zapobiec dalszej eskalacji.

– Kwestia Libii dotyczyła utrzymania embarga. Polska wspiera proces berliński, a także specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ONZ – pana Salame. Uważamy, ze zasadne jest przekształcenie planu operacji Sofia, w której Polacy uczestniczą. To jest operacja monitorująca sytuację na Morzu Śródziemnym – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Unijni ministrowie dyskutowali także na temat Wenezueli i Bałkanów Zachodnich. Minister Jacek Czaputowicz oświadczył, że takie rozmowy będą miały wkrótce ciąg dalszy.

TV Trwam News

drukuj