Władze Gdańska naruszyły prawo

Władze Gdańska naruszyły prawo przekazując nowy budynek szkoły prywatnemu podmiotowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczy szkoły położonej w dzielnicy Kokoszki. W placówce uczy się ponad 700 osób. Od 2014 roku zarządza nią podmiot niepubliczny.

Skargę na ten tryb prowadzenia szkoły złożyła Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

WSA stwierdził, że uznanie przez samorząd obiektu szkolnego, jako lokalu użytkowego do wynajęcia było sprzeczne z prawem. Ponadto zabrakło opinii związków zawodowych.

Wojciech Książek, przewodniczący oświatowej „Solidarności” z regionu gdańskiego, mówi, że jest to precedensowy wyrok.

Próby znajdowania dziwnych rozwiązań prawnych nie mogą mieć miejsca. Myślę, że ta decyzja sądu jest też sygnałem dla innych samorządów terytorialnych – podkreśla Wojciech Książek.

Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku zwróciła uwagę, że jest to także dobra decyzja dla nauczycieli, którzy pracują w szkole w Kokoszkach.

– Szkoła jest prowadzona przez podmiot niepubliczny i nie stosuje się do przepisów Karty Nauczyciela tylko opiera się na Kodeksie pracy, umowach o pracy. To są gorsze warunki pracy i płac dla nauczycieli tam zatrudnionych, a my, jako związek zawodowy, mamy w tym pakiecie przede wszystkim dbałość o warunki pracy i płacy pracowników tam zatrudnionych –  mówi Bożena Bauer.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny. Sprawą szkoły w Kokoszkach zajmowała się już prokuratura na wniosek m.in. posła PiS Andrzeja Jaworskiego.

Prokuratura nie dopatrzyła się złamania prawa i umorzyła śledztwo.

 Budowa szkoły pochłonęła 36 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl