PIS chce zmienić prawo

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada wielkie zmiany w prawie i wymiarze sprawiedliwości. Jednym z podstawowych pomysłów w tej kwestii jest ponowne połączenie funkcji prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości.

Polskie prawo oraz wymiar sprawiedliwości potrzebują gruntownych zmian – przekonywał wczoraj w Krakowie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Potrzeba równości wobec prawa, potrzeba sprawnego sądownictwa, potrzeba skutecznej walki z przestępczością, potrzeba sprawnego załatwiania kwestii gospodarczych i cywilno-prawnych – powiedział Jarosław Kaczyński.

– Jest potrzeba wyrwania sądów z tego różnego rodzaju szarych sieci, które oplatają nie małą część naszego kraju – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Według prawa i sprawiedliwości do sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości niezbędne jest jak najszybsze połączenie funkcji prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości.

– Nikt z nas nie chce niszczyć niezależności prokuratorów, to bardzo wyraźnie podkreślam, ale nie może się ostać taki twór, jaki jest na dzień dzisiejszy, to znaczy prokuratura, która de facto nie ma własnego budżetu, nie ma inicjatywy ustawodawczej, a do tego prokurator generalny co roku czeka na to, czy Sejm zatwierdzi mu sprawozdanie – tak być nie może – mówi Małgorzata Wassermann.

Mecenas Małgorzata Wasserman jest typowana przez media na stanowisko ministra sprawiedliwości w rządzie Beaty Szydło. Liderka Krakowskiej listy PiS wskazuje, że niezbędne jest odwrócenie szkodliwych zmian w kodeksie karnym, które wprowadziły kontradyktoryjną procedurę karną.

– Dzisiaj modelowo powinno wyglądać to tak, że spór toczy oskarżyciel z prokuratorem, a sędzia siedzi i patrzy. A co będzie jeśli prokurator z pewnych powodów nie da rady. Sąd musi powiedzieć trudno, muszę go uniewinnić – zauważa Małgorzata Wassermann.

W ten sposób wielu bogatych przestępców może unikać kary, korzystając z usług drogich, ale skutecznych prawników z którymi nie mają szans niedofinansowane prokuratury. Prawo i Sprawiedliwość chce doprowadzić do tego by prokuratura, Policja oraz cały wymiar sprawiedliwości były przyjazne dla zwykłego obywatela.


TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl