PiS chce wyjaśnienia prywatyzacji CIECH-u

Prawo i Sprawiedliwość apeluje o dokładne wyjaśnienie sprawy prywatyzacji CIECH-u. Ma to związek z wczorajszą akcją CBA. Funkcjonariusze weszli na Giełdę Papierów Wartościowych oraz do Ministerstwa Skarbu.

CBA zabezpieczyła tam dane, które mogą być przydatne w śledztwie dotyczącym możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji CIECH-u – jednego z potentatów naszej chemii.

Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że była to akcja bez precedensu.

– My o to prosiliśmy. Pani prezes Beata Szydło przed nominacją i przed powołaniem prezesa Giełdy Papierów Wartościowych prosiła i zwróciła się do Komisji Nadzoru Finansowego o kontrolę i sprawdzenie sytuacji związanych z prywatyzacją CIECH-u. Nie zrobiono tego. Robi się to dopiero teraz, z ponad rocznym opóźnieniem. Apelujemy o to, aby dokładnie wyjaśnić wszystkie elementy i fakty związane z prywatyzacją CIECH-u – powiedział Stanisław Karczewski.

Zastępca rzecznika prasowego sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Łapiński przypomniał, że sprawa prywatyzacji CIECH-u  pojawiła się także na ujawnionych taśmach z restauracji Sowa i Przyjaciele.

– Tam padały różne stwierdzenia dotyczące nieprawidłowości, dotyczące ewentualnych przypadków korupcji. Wielokrotnie podnosiliśmy tę kwestię, że prywatyzacja CIECH-u odbywa się w sposób nietransparentny, że jest niepotrzebna. Dziś mamy dowody na to, że mieliśmy rację, że wokół tej prywatyzacji jest wiele rzeczy, które trzeba wyjaśnić, bo – być może – doszło przy tej prywatyzacji do popełnienia przestępstwa – zwrócił uwagę Krzysztof Łapiński.

Krzysztof Łapiński przypomniał, że obecny szef Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski wcześniej pełnił funkcję wiceministra Skarbu Państwa. Podkreślił, że to osoba, która nie budzi zaufania i nie daje rękojmi tego, że GPW będzie działała sprawnie.

Wskazał na spadek akcji giełdy, który nastąpił w reakcji na wczorajszą akcję CBA.

To czas, by ministerstwo skarbu podjęło odpowiednie kroki – dodał.

Przypomnijmy, że decyzja resortu Skarbu Państwa o sprzedaży pakietu blisko 40 proc. akcji CIECH-u spółce KI Chemistry należącej do śp. Jana Kulczyka, zapadła wiosną 2014 r.

Od początku wzbudzała ona wiele kontrowersji.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl