fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Pracownicy wymiaru sprawiedliwości chcą poprawy warunków pracy

„Dość pracy za grosze!” – pod takim hasłem trwa ogólnopolska akcja pracowników wymiaru sprawiedliwości Chcą oni m.in. poprawy sytuacji finansowej i kadrowej pracowników sądu. Sprzeciwiają się stale pogarszającym się warunkom pracy i płacy.

Pracownicy wymiaru sprawiedliwości zwracają uwagę, że ich pensje nie były waloryzowane od siedmiu lat. Osoby z kilkunastoletnim stażem pracy zarabiają 1500 zł netto.

Sądownicza „Solidarność” popiera protest, jednak czynnie w nim nie uczestniczy – przygotowuje się do innej akcji – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa.

– „Solidarność” wykonała bardzo ważny krok, o którym się w ogóle nie mówi – złożyła petycję w Brukseli. Czekamy na odpowiedź pani Kopacz, ponieważ rządzący dali słowne obietnice, teraz chcielibyśmy otrzymać je na piśmie. Zbieramy siły na inną akcję. Petycja, którą złożyliśmy w Brukseli, zawiera wszystkie uchybienia, które przez lata powodował wymiar sprawiedliwości, dotyczące warunków pracy, mobbingu, dysproporcji. Petycja nie zawiera nic na temat pieniędzy, ponieważ PE nie może wpływać na naszą strukturę płac. Wszystkie inne czynniki, które są spotykanie podczas pracy w sądzie, są zawarte w petycji – powiedziała Edyta Odyjas.

Pracownicy sądów, którzy biorą dziś udział w akcji, są w pracy w czarnych koszulkach, niektórzy wzięli urlopy na telefon. Jeszcze inni wysyłają listy do ministra sprawiedliwości z przyklejonym jednym groszem. Jak mówią, jest to symbol biedy.

RIRM

drukuj